Już za tydzień, w piątek 24 kwietnia, rozpocznie się teatralny konkurs internetowy, który od uczestników będzie wymagał bardzo wiele. Stąd nieco prowokacyjna nazwa, która mu towarzyszy. W opublikowanym na teatralnych stronach arkuszu konkursowym, który będzie miał formę testu (z sugerowanymi odpowiedziami), znajdziecie 50 pytań: łatwych, trudnych i bardzo trudnych. Do 3 maja będzie czas, by udzielić odpowiedzi i powalczyć o wygraną oraz nagrody.Konkurs organizują wspólnie legnicki Teatr Modrzejewskiej oraz Legnicka Gazeta Teatralna @KT, której zasoby archiwalne mogą być także pomocą dla jego uczestników. Nie jedyną, ale - przy odrobinie umiejętności i samozaparcia - ważną. Konkurs będzie sięgał do pamięci i wiedzy uczestników na temat działalności legnickiego teatru, jego historii, dokonań, ważnych spektakli, twórców, podróży i anegdot. Będzie sięgał w przeszłość bliską, dalszą, a nawet do czasów, gdy teatr działał pod inną nazwą i w innej formule organizacyjnej.

Na specjalnym arkuszu konkursowym znajdzie się 50 pytań i sugerowane odpowiedzi. Czasami trzeba będzie wybrać jedną, czasami zaznaczyć więcej, niż jedną. Każda prawidłowa odpowiedź da uczestnikowi jeden punkt, stąd maksymalna liczba punktów do zdobycia to 60. Rozwiązania będzie można wysyłać wyłącznie mejlowo na pobranym arkuszu konkursowym na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 3 maja br. Wyniki konkursu i nazwiska laureatów opublikujemy w czwartek 14 maja. Wkrótce podamy też nagrody, na jakie mogą liczyć zwycięzcy konkursu.

Już dziś publikujemy (na zachętę) jedno z konkursowych pytań, które sięga do wydarzenia, które stało się także teatralną anegdotą. Oto jedno z 50. konkursowych pytań: Podczas jednego z wyjazdowych wystawień "Złego" reżyser Jacek Głomb musiał zastąpić na scenie nieobecnego aktora. Przed spektaklem umówił się z aktorami, że będzie im dawał znak, gdy zapomni kwestii.  Robił to: a) zdejmując czapkę; b) zapalając papierosa; c) zdejmując okulary; d) sięgając po gazetę.

Łatwe? Na pewno nie dla wszystkich, a dla większości zapewne bardzo trudne. W konkursowym teście są jednak pytania znacząco łatwiejsze, choć i trudnych, w tym podchwytliwych, także nie zabraknie. Ale o tym będzie można się przekonać 24 kwietnia w dniu, w którym zostanie opublikowany konkursowy arkusz. Zatem: "Co Ty wiesz o... legnickim teatrze?". Sprawdź, przekonaj się!

Grzegorz Żurawiński