To pierwsza od momentu zamknięcia teatrów premiera, ale oczywiście - na razie  – w sieci! Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy postanowił nie tylko udostępniać  to, co może tą drogą przypominać swoim widzom, uznał, że trzeba przedstawić coś absolutnie nowego. I tak powstaje właśnie "Nowy Dekameron" wg Boccaccia. Temat "Trójki pod księżycem" (17 kwietnia, godz. 0.05) zapowiada Barbara Marcinik.Każdy z twórców pracuje w swoim domu. Nad całością opiekę sprawuje Jacek Głomb, także nie wychodząc ze swojego podlegnickiego domu. Jedyną osobą, z którą kontaktuje się reżyser bezpośrednio, jest Małgorzata Bulanda – scenograf, która również projektuje, nie wychodząc z… tego samego podlegnickiego domu.

Jest rok 1348, we Florencji szaleje dżuma… Resztę łatwo dopowiedzieć sobie, pamiętając, że kilkuosobowa grupa (oryginalnie, licząca 10 osób) opuszcza miasto (oryginalnie, na 10 dni) i próbuje sobie stworzyć świat diametralnie różny od tego, który ją otacza. Sposobem na odizolowanie się od zarazy (także psychiczne) jest opowiadanie nowel (oryginalnie jest ich 100). Legnicki "Dekameron" jest przeniesiony w czasy współczesne, stąd – w tytule – "Nowy".

Tej nocy połączymy się za pomocą komunikatora internetowego z dyrektorem Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy – Jackiem Głombem oraz przez telefon z Małgorzatą Bulandą. I posłuchamy, jak powstaje tego typu niezwykła premiera. Porozmawiamy o owych sposobach na życie w izolacji.

Muzycznie będzie nam towarzyszył przede wszystkim Jonasz Kofta, którego rocznicę śmierci przypomnimy (18 kwietnia 1988). Dzięki jego poezji możemy uciec w marzenia np. o… ogrodach.

W części drugiej wydania przypomnimy Magazyn Bardzo Kulturalny z końca 2019 roku, którego gościem był Andrzej Dudi-Dudziński. Pamiętamy? Ptak Dudi przeczesał się na Święta. Nasz przedświąteczny gość wspominał m.in. Jonasza Koftę i piękne (?) czasy obu artystów młodości.

(Barbara Marcinik, ""Nowy Dekameron" – premiera!", https://www.polskieradio.pl, 16.04.2020)