Legnicki teatr, mimo zarządzonej izolacji pracowników, nie zaprzestał aktywności i korzystając ze środków nowoczesnej technologii utrzymuje kontakt ze swoją publicznością za pośrednictwem sieci internetowej. Poniżej informacja o działalności Teatru Modrzejewskiej w okresie pandemii i zawieszenia publicznej aktywności scenicznej.



8 marca br. legnicki teatr zagrał ostatni spektakl na scenie z udziałem publiczności. Kolejne planowane spektakle przedpołudniowe dla młodzieży (11-13 marca br.) zostały odwołane po zaleceniach skierowanych do szkół przez dolnośląskiego kuratora oświaty. Biorąc pod uwagę te zalecenia szkoły odwoływały rezerwacje biletów na spektakle.

W związku z sytuacją epidemiologiczną w kraju i decyzją wojewody dolnośląskiego 12 marca teatr zawiesił wszystkie propozycje repertuarowe dla publiczności, zajęcia edukacyjne, odwołał także inne planowane wydarzenia oraz próby do zaplanowanej na 2 maja premiery sztuki "Kaukaskie kredowe koło" Bertolta Brechta, realizowanej z udziałem twórców z Gruzji.

Legnicki teatr, mimo zarządzonej izolacji pracowników, nie zaprzestał aktywności i korzystając ze środków nowoczesnej technologii utrzymuje kontakt ze swoją publicznością za pośrednictwem sieci internetowej. Już w pierwszych dniach tej przymusowej kwarantanny udostępnił publiczności w sieci trzy ze swoich telewizyjnych realizacji scenicznych ("Zabijanie Gomułki", "Plac Wolności", "Made in Poland"). Podjął też zdalne przygotowania i próby do stworzenia spektaklu realizowanego w trybie online ("Nowy Dekameron" wg Giovanniego Boccaccia, premiera w sieci 25 kwietnia br., będzie to pierwsza w Polsce premiera on-line spektaklu realizowanego już po ogłoszeniu pandemii). Przygotował także i ogłosił program społecznego wsparcia finansowego tej realizacji.

Do podtrzymania więzi z widownią teatr wykorzystał obchody Międzynarodowego Dnia Teatru (27 marca) przygotowując specjalny program z tej okazji, który w godz. 12.00 - 22.00 udostępniony został w sieci na specjalnie stworzonym profilu facebookowym oraz w serwisie YouTube. Na program składały się filmowe nagrania okolicznościowe przygotowane przez aktorów, pracowników teatru oraz reżyserów związanych z legnicką sceną.  Wykorzystano w nim także archiwalne nagrania filmowe, w tym m.in. możliwość wirtualnego spaceru po legnickim teatrze z przypomnieniem jego blisko 180. letniej historii. MDT stał się także okazją do publicznego podziękowania dla pracowników służby zdrowia walczących z pandemią, jak i apelu do władz TVP o bezpłatne udostępnienia w trybie VOD na stronie Teatru Telewizji nagrań i zapisów polskich spektakli teatralnych, w tym pięciu niedostępnych dotychczas, a ważnych dla historii legnickiej sceny, realizacji Teatru Modrzejewskiej.

Technologię sieciową z użyciem komputerów i smartfonów teatr wykorzystał do wznowienia z dniem 30 marca codziennych (od poniedziałku do piątku), popołudniowych zajęć edukacyjnych w sześciu grupach (dzieci, młodzież, dorośli) działających w ramach Legnickiego Klubu Gońca Teatralnego. Warsztaty odbywają się w formie wideokonferencji z udziałem aktorów i animatorów kultury.

Przerwę w działalności scenicznej teatr wykorzystał także do wsparcia ludzi legnickiej służby zdrowia: w pracowni krawieckiej warsztatów teatralnych i z pomocą pracowników innych działów teatru oraz jego przyjaciół uszyto 1000 maseczek ochronnych, które przekazane zostały personelowi Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy.

O swojej aktywności w okresie przymusowej izolacji teatr informuje na bieżąco i obszernie na swoich forach internetowych (stronie głównej, profilu fb i w Legnickiej Gazecie Teatralnej @KT), w mediach lokalnych oraz na ogólnopolskim wortalu teatralnym e-teatr.pl.

oprac.gż