Legnicki teatr postanowił wesprzeć młodych reżyserów (do 40. roku życia), którzy najbardziej ucierpieli na zawieszeniu działalności teatrów z powodu epidemii. Ogłasza dla nich konkurs nawiązujący do zrealizowanej w latach 2012-13 Czytelni Kontrrewolucyjnej. Nagrodą dla laureata będzie możliwość wyreżyserowania spektaklu w Teatrze Modrzejewskiej.


Nowa inicjatywa legnickiego teatru na czas wymuszonego zawieszenia publicznej aktywności scenicznej nawiązuje do idei, którą zrealizowano przed laty w ramach konkursowej Czytelni Kontrrewolucyjnej, której laureatka Alina Moś-Kerger nagrodzona została możliwością realizacji na scenie Teatru Modrzejewskiej dramatu Julii Holewińskiej "Krzywicka/Krew" (premiera na Scenie Gadzickiego w marcu 2016 roku).

- Kandydatów prosimy o przygotowanie czterostronicowej eksplikacji reżyserskiej (min. 7000 – maks. 9000 znaków ze spacjami) dowolnego tekstu dramatycznego i przesłanie jej mailem na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Jeśli jest to dramat szerzej nieznany, prosimy o przesłanie wraz z eksplikacją jego tekstu. Termin - do 6 kwietnia 2020 r. - poinformował dyrektor legnickiego teatru Jacek Głomb.

Konkurs będzie miał trzy etapy. Komisja artystyczna w składzie: Magdalena Drab, Katarzyna Knychalska, Krzysztof Kopka, Robert Urbański, Jacek Głomb w terminie do 15 kwietnia 2020 r. wybierze 6 propozycji, które zostaną nagrodzone wyróżnieniem w wysokości 3000 zł. Ich autorzy wezmą udział w drugim etapie konkursu, który będzie polegał na przygotowaniu eksplikacji jednego z tekstów dramatycznych, zaproponowanych przez Teatr Modrzejewskiej. Termin przygotowania eksplikacji w drugim etapie to 9 maja 2020 r.

Do finału – do 31 maja 2020 r. - wybrane zostaną 3 prace. Ich autorzy zostaną zaproszeni do Legnicy, by z zespołem Teatru Modrzejewskiej przygotować publiczne aktorskie czytanie (ok. 45 min.) sztuk opracowanych w trakcie konkursu. Będzie ono realizowane i zaprezentowane publiczności podczas finałowej prezentacji jesienią 2020 r. Wtedy też zostanie wyłoniony ostateczny zwycięzca.

Główną konkursową nagrodą Czytelni Modrzejewskiej będzie możliwość wyreżyserowania spektaklu w legnickim teatrze. Informacje: Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, Rynek 39, 59-220 Legnica, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., www.teatr.legnica.pl

Grzegorz Żurawiński