- Ta historia wydaje się strasznie prosta, jednak film nie istnieje bez całej biografii Bermana. To jest powrót do dzieciństwa, ale kompletnie wmyślonego - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Kos, reżyser najnowszego spektaklu w realizacji legnickiego Teatru Modrzejewskiej w sobotniej (14 marca) audycji DOMAGAŁAsięTEATRU.


Ingmar Bergman urodził się 14 lipca 1918 roku w Uppsali i do dziś jest uznawany za największego szwedzkiego artystę od czasu pisarza i dramaturga Augusta Strindberga. Zrealizował ponad 40 filmów, 140 przedstawień teatralnych i kilkanaście spektakli telewizyjnych. W 1982 roku odbyła się premiera ostatniego, przeznaczonego dla kin filmu Bergmana, "Fanny i Alexander".

Łukasz Kos mówił o pracy nad dramatem Bergmana. - Spektakl stawiał pewien opór, pracowaliśmy nad nim, nie mogliśmy do końca złapać o czym jest, tego nie było do końca w tekście. Dopiero kiedy pracowaliśmy nad scenami, zaczęło to powoli ożywać (…) Ta historia jest niby prosta, ale bardzo pokrętna, patrząc na to od strony biografii Bergamana. Opowiada on o swoim dzieciństwie, ale to nie jest jego dzieciństwo, miał ojca pastora, a tutaj mówi o tym, że był z teatralnej rodziny, artystycznej, cudownej (...) To jest historia o ojcu - podkreślał gość audycji.

"Fanny i Aleksander" to opowieść, w której teatr jest jednym z najważniejszych bohaterów. Historia rodzeństwa, które po śmierci ojca dostaje się pod opiekę zimnego, fanatycznego pastora, łączy w sobie atmosferę baśni i sagi rodzinnej, horroru i komedii. Jest tu nostalgia, miłość, obraz rodzinnych więzi, wiara w triumf sprawiedliwości i potęgę sztuki.

Od scen pełnych domowego ciepła przechodzi się do dramatycznych konfliktów, ukazując świat z perspektywy najbardziej wrażliwego obserwatora - dorastającego dziecka. Wszystkie sfery i znaczenia tego dzieła spaja metafora sceny.

Bohaterowie "Fanny i Aleksandra" pracują w teatrze, bawią się w teatr, postrzegają świat jako teatr. Jest on dla nich naturalnym środowiskiem, azylem, miejscem, w którym wszystko, co dobre, jest możliwe, a wszystko, co złe, zostaje za progiem.

Premiera spektaklu w Tetrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy miała miejsce 28 lutego 2020 r. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z reżyserem, którą poprowadził Tomasz Domagała. TUTAJ! (włącz player).

(Tomasz Domagała,""Fanny i Aleksander" wg Ingmara Bergmana w Tetrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy", https://www.polskieradio24.pl, 15.03.2020)