Trasa koncertowa ukraińskiego zespołu po Polsce, organizowana pod patronatem Zjednoczenia Łemków, promuje nową płytę i jest misją wspierającą rehabilitację żołnierza rannego w starciu z prorosyjskimi separatystami w 2016 roku. Koncert w legnickiej kawiarni teatralnej we wtorek 18 lutego od godz. 18.00. Wstęp bezpłatny.


Akustyczna trasa zespołu "Szeroki Łan" z Kijowa promuje nowy album "Ja żywyj. Live in studio", który jest zbiorem lirycznych utworów ukazujących patriotyzm i wiarę w Ukrainę oraz miłość do ziemi przodków. Muzyka zespołu łączy pokolenia, a trasa koncertowa jest misją wspierającą żołnierza Wadima Uszakowa - rannego w 2016 roku w bitwie pod Awdiejewką (6 km na północ od Doniecka, z uwagi na skalę zniszczeń miejscowość zwana także ukraińskim Aleppo), do dziś w trakcie rehabilitacji. Koncert zorganizowany przez legnicki teatr poprzedzać będzie rozmowa o wydarzeniach na Majdanie w 2015 roku i  realiach życia na Ukrainie.

Członkowie tej grupy poznali się na Majdanie w Kijowie. Od tamtego czasu "Szeroki Łan" koncertuje na Ukrainie, ale nie tylko. Jednak szczególnie często występuje na ogarniętej wojną wschodniej Ukrainie, podtrzymując na duchu walczących żołnierzy.

Nieco dwuznaczna nazwa zespołu nawiązuje do buntu ukraińskich żołnierzy z lutego 2016 roku protestujących przeciwko warunkom, jakie zastali na poligonie Szeroki Łan w obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy. Wojskowi protestowali wówczas, że musieli spać w przepełnionych, nieogrzewanych namiotach. Nie mieli także wody.

Grzegorz Żurawiński