Olga Tokarczuk, Wisława Szymborska, Czesław Miłosz, Władysław Reymont i Henryk Sienkiewicz – to polscy laureaci literackiej Nagrody Nobla. Przypomnienie ich dorobku może pomóc startującym w tegorocznym 65. Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim. Legnickie eliminacje miejskie, które organizuje Teatr Modrzejewskiej, w sobotę 21 marca w Art Cafe Modjeska.
 
Pierwszy etap konkursu, który ma charakter otwarty: jest przeznaczony dla młodzieży ze szkół średnich, studentów, dorosłych i seniorów. Jak zawsze zmagania odbędą się w czterech turniejach: recytatorskim, „wywiedzionego ze słowa”, teatru jednego aktora i poezji śpiewanej.
 
W tym roku organizatorzy zwracają szczególną uwagę na laureatów Literackiej Nagrody Nobla. Obok Olgi Tokarczuk wspominają także innych polskich pisarzy uhonorowanych tym wyróżnieniem, pytając: „Za co powinniśmy kochać naszych Noblistów?”.
 
OKR odbywa się pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej i przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest to konkurs wieloetapowy, którego finałem są zmagania na szczeblu ogólnopolskim. Jego laureatami było wielu znanych polskich aktorów, m.in. Janusz Gajos, Jan Englert, Magdalena Cielecka, Marek Kondrat, Michał Żebrowski. Z OKR narodziły się zarówno konkursy tematyczne, obejmujące określony krąg literacki lub zasięg czasowy, jak też nurt teatrów jednego aktora i poezji śpiewanej.
 
Pełny tekst regulaminu oraz karty zgłoszeń są dostępne na stronie http://www.tkt.art.pl. Szczegóły i zapisy: Joanna Rostkowska - pedagog teatru, instruktor teatralny w Teatrze im. H. Modrzejewskiej w Legnicy tel.: 504 890 477 lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
 
Przesłuchania są otwarte i bezpłatne dla publiczności. Legnickie eliminacje miejskie rozpoczną się o godz. 10.00.
 
Grzegorz Żurawiński