Tekst kultowej piosenki "A kultura tu podobno jest, świadczy o tym nasz wspaniały dom kultury" jest inspiracją do kolejnego tematu, który zostanie poddany debacie w ramach Kawiarenki Obywatelskiej 13 lutego o godz. 18.00 w Art Cafe Modjeska.  Zapowiada Dawid Stefanik.

Wraz z szóstką specjalnych gości reprezentujących różne gałęzi świata kultury będzie można podyskutować nad kondycją i atrakcyjnością oferty rozrywkowo-kulturalnej w Legnicy i nie tylko. Jaki jest sens jej tworzenia, jakie są potrzeby, jak wspiera lub niszczy ją lokalna i centralna władza? Organizatorzy zapraszają do dyskusji, wstęp wolny!
 
- Czy powinna istnieć oferta kulturalna małych i średnich miast we współczesnej Polsce? Jeśli tak, to jaka? Jak w dobie internetu, szybkiego dostępu do usług multimedialnych i imprez komercyjnych, do wszelkich zasobów wiedzy i kultury wytworzonej przez stulecia przez najwybitniejszych twórców samorządy powinny kształtować ofertę kulturalną dla swoich mieszkańców? Czy za publiczne pieniądze powinno się rozwijać kulturę wysoką czy popularną? Czy kształtować gusta kulturalne na wysokim poziomie, czy też schlebiać gustom masowego odbiorcy jak np. disco polo? W końcu czy kulturę efektywniej robią scentralizowane instytucje, czy też powinno się kierować środki do zaangażowanych w nią stowarzyszeń, fundacji i innych inicjatyw oddolnych. Między innymi na te pytania postaramy się odpowiedź na spotkaniu - mówi Katarzyna Odrowska, koordynatorka Kawiarenki Obywatelskiej z ramienia Teatru Modrzewskiej w Legnicy.
 
Naturalnie na spotkaniu jednym z głównych wątków w dyskusji będzie Legnica, choć nie zabraknie porównań do pomysłów i rozwiązań z innych miast. Zaproszonymi gośćmi spotkania są znani przedstawiciele różnych środowisk kultury:
 
- Marcin Lisowski (współtwórca Samoorganizacji Artystycznej Zamek Nadaje i festiwalu „Wegetariada”, od 2004 roku gitarzysta zespołu Ga-Ga Zielone Żabki),
- Paweł Jurczyk (Legnickie Centrum Kultury, organizator Klubu Miłośników Filmu i licznych  koncertów wykonawców alternatywnych i rockowych),
- Dawid "Denis" Stefanik (Stowarzyszenie Legnica Aktywnie i Kreatywnie, organizator akcji charytatywnych i wydarzeń kulturalnych, dziennikarz portalu tulegnica.pl i Gazety Legnickiej),
- Monika Szpatowicz (ex- Galerii Sztuki w Legnicy, współtwórczyni Muzeum Biżuterii Współczesnej, kuratorka międzynarodowego Festiwalu SREBRO),
- Jarosław Perduta (dyrektor Dolnośląskiego Centrum Filmowego i Przewodniczący Wrocławskiej Komisji Filmowej),
- Lech Moliński  (Współzałożyciel Wrocławskiej Fundacji Filmowej. W latach 2011-2018 dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych”, działał m.in. przy  Brave Festivalu).

Ideą spotkań  Kawiarenki Obywatelskiej jest poruszanie ważnych, społecznych tematów z udziałem zaproszonych gości i ekspertów. "Kawiarenka" ma celu wymianę myśli, a nie ocenę innych poglądów. Udział w otwartej dyskusji, obok gości specjalnych, może wziąć każdy uczestnik spotkania. Jest to już czwarte spotkanie z cyklu. Wcześniej było o legnickim przemyśle, obcych w mieście i migracjach oraz feminizmie i pozycji kobiety we współczesnej Polsce. Spotkanie ma charakter otwarty, lecz wcześniej warto wybrać się po darmową wejściówkę gwarantującą wolne miejsce do kasy Teatru Modrzejewskiej.

(Dawid Stefanik, "A kultura tu podobno jest? Czy Kawiarenka rozliczy działania władzy?", https://tulegnica.pl, 9.02.2020)