W cyklu Kawiarenek Obywatelskich 13 lutego o godz. 18 w Art Cafe Modjeska  odbędzie się dyskusja o kulturze w małych i średnich miastach. W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele instytucji kultury, stowarzyszeń i inicjatyw oddolnych działających na Dolnym Śląsku. Zapowiada Piotr Kanikowski.
 
Zaprasza Katarzyna Odrowska z Teatru Modrzejewskiej w Legnicy: – Wspólnie z gośćmi spróbujemy znaleźć odpowiedź na pytania: czy powinna być oferta kulturalna małych i średnich miast w Polsce A.D. 2020? Jeśli tak, to jaka? Jak w dobie internetu, szybkiego dostępu do usług multimedialnych i imprez komercyjnych, do wszelkich zasobów wiedzy i kultury wytworzonej przez stulecia przez najwybitniejszych twórców, samorządy powinny kształtować ofertę kulturalną skierowaną do swoich mieszkanek i mieszkańców? Czy za publiczne pieniądze powinno się rozwijać kulturę wysoką czy popularną? Czy kulturę efektywniej robią scentralizowane instytucje, czy też powinno się kierować środki do zaangażowanych w nią stowarzyszeń, fundacji i innych inicjatyw oddolnych. Czy partycypacja i subsydiarność w kulturze to dobry kierunek?
 
Kilkanaście lat temu jaworski zespół Zielone Żabki, laureat Jarocina, kpił z instytucjonalnych pomysłów na kulturę w swoim mieście: festynów na dzień dziecka i biesiad literackich. Śpiewał o starszych i młodszych, którzy piją alkohol, bo nie mają szans na realizację ambitniejszych pomysłów na życie.  “A kultura tu podobno jest/ Świadczy o tym nasz wspaniały dom kultury/Nawet z jego okien płynie nieraz jazz/ To dlaczego jest jak jest – nie rozumiem”. Czy coś się w Jaworze zmieniło? Będzie o to można zapytać gitarzystę Zielonych Żabek, którego Katarzyna Odrowska zaprosiła do udziału w dyskusji. Wstęp wolny.
 
(Piotr Kanikowski, "Kawiarenka Obywatelska o kulturze w miastach", https://24legnica.pl, 5.02.2020)