Siedem spektakli z teatrów w Krakowie, Warszawie, Olsztynie, Tarnowie i w Gdańsku znalazło się w finale piątej edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa". Wyboru dokonała Komisja Artystyczna Konkursu, która przyznała również swoje nagrody. Specjalna trafiła do Teatru Polskiego z Bydgoszczy za spektakl w reżyserii legnickiej aktorki i dramatopisarki Magdaleny Drab.


Nagrodzone spektakle zostaną pokazane podczas 45. Opolskich Konfrontacji Teatralnych. Komisja Artystyczna zdecydowała również o przyznaniu nagród dodatkowych twórcom przedstawień niezakwalifikowanych do finału Konkursu.

Wyjątkowo przyznano również Nagrodę Specjalną w wysokości 30 tys. złotych dla teatru, który w sposób interesujący podjął próbę inscenizacji tekstu z repertuaru Reduty w związku z obchodami 100-lecia tego teatru. Otrzymał ją Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy za spektakl "Ptak" Jerzego Szaniawskiego w reżyserii Magdy Drab. Do Konkursu zgłoszono 9 spektakli, które znajdowały się w repertuarze Teatru Reduta Juliusza Osterwy.

Nie jest to pierwszy legnicki akcent w „Klasyce Żywej”. W roku 2015, w pierwszej edycji konkursu, który zorganizowany został przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego dla uczczenia jubileuszu 250-lecia teatru publicznego w Polsce, legnicki teatr za spektakl „Car Samozwaniec, czyli polskie na Moskwie gody" Adolfa Nowaczyńskiego w reżyserii Jacka Głomba  zdobył II Nagrodę Konkursu (100 tys. zł), będącą jednocześnie Nagrodą Specjalną im. Stanisława Hebanowskiego za najciekawsze odkrycie repertuarowe.

W tej samej premierowej edycji „Klasyki Żywej” główne nagrody indywidualne (po 10 tys. zł) otrzymali także inni współtwórcy spektaklu: autor adaptacji dramatu Robert Urbański oraz choreograf przedstawienia Witold Jurewicz, zaś wyróżnienie aktorskie (4 tys. zł) trafiło do Pawła Wolaka.

Grzegorz Żurawiński