9 stycznia o godz. 18 teatralna Art Cafe Modjeska jak co miesiąc zamieni się w Kawiarenkę Obywatelską. W dyskusji o współczesnym feminizmie i miejscu kobiet w społeczeństwie wezmą udział: liderka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet Marta Lempart, Katarzyna Lubiniecka-Różyło ze Stowarzyszenia Dolnośląski Kongres Kobiet, psycholożka Aleksandra Lesiak i legnicka radna Aleksandra Krzeszewska. Pisze Piotr Kanikowski.


Bezpłatne wejściówki rozprowadza kasa Teatru Modrzejewskiej w Legnicy. Organizatorzy spotkania stawiają pytanie o to, jak traktuje się kobiety w Polsce. Jak to możliwe, że pomimo oznak atencji (całowanie w rękę, przepuszczanie w drzwiach). tak często padają ofiarami przemocy a w pracy są wynagradzane gorzej niż mężczyźni.

Jakie jest znaczenie i miejsce kobiet w XXI wieku, w stuleciu praw wyborczych? Czy większa obecność kobiet w polityce (dwie premierki) przyczynia się do poprawy losu kobiet? Jak to się ma do Czarnych Protestów i innych akcji feministycznych? Czym jest współczesny feminizm i czemu budzi tak skrajne emocje? Czy Matka Polka i Prezeska dużej firmy oraz Feministka mogą walczyć o to samo? Czy mogą też być jedną i tą samą osobą? Czy w XXI wieku w kościele katolickim kobieta odzyska swą podmiotowość czy pozostanie nadal ikoną niepokalanej Matki Boskiej lub męczennicy?

(Piotr Kanikowski, „W Kawiarence Obywatelskiej kobiety pomówią o kobietach”, https://24legnica.pl, 8.01.2020)