Na wtorkowej (26 listopada)  konferencji prasowej Teatr im. Heleny Modrzejewskiej przedstawił efekty warsztatów dla dorosłych i seniorów, jakie placówka kultury realizowała w mającym roku. Jednym z nich są interesujące przedstawienia przygotowane przez grupy teatralne. Pisze Dawid Stefanik.


- Idą projektu jest to, aby seniorzy zrobili coś dla siebie. Odnosimy wrażenie, ze wszelkie zajęcia dla nich sprowadzane są do tego, że zawsze robią coś dla kogoś np. grupy teatralne przygotowują spektakle dla dzieci. Wydaje się nam, że to ich nie rozwija, lecz bardziej infantylizuje tą grupę, która przecież ma ogromną wiedzę i doświadczenie. Z tego bogactwa warto korzystać, posłuchać ich życiowych opowieści. One właśnie były inspiracją do warsztatów i scenariusza spektaklu, który jest jednym z efektów naszej pracy – mówi Joanna Rostkowska, kulturoznawca i pedagog legnickiego teatru.

Spektakl jest tylko jednym z zauważalnych efektów działań warsztatowych. Zajęcia miały pomóc przede wszystkim w rozwoju osobistym seniorów, rozwinąć ich wiedzę o samym sobie, o swoich emocjach, pomóc w integracji tej grupy społecznej. Podczas warsztatów seniorzy mieli okazję nie tylko pracować z legnicki aktorami, zapoznali się także z działaniami za kulisowymi, czyli niezwykle ważną rolą jaką pełni technika sceniczna.

- Seniorzy są tak samo ważni, jak inne grupy odbiorców, a nawet stają się coraz ważniejsi ponieważ mamy obecnie społeczeństwo starzejące się, więc ta grupa w sposób naturalny systematycznie się powiększa – zwraca uwagę dyrektor Teatru im. Heleny Modrzejewskiej Jacek Głomb.

Już 4 grudnia na deskach Teatru Modrzejewskiej będziemy mogli zobaczyć efekty pracy grup senioralnych. O godz. 17.00 zaprezentowany zostanie spektakl „Niezwykła podróż pana stonogi” grupy Centrum Seniora działającej przy Legnickim Centrum Kultury (opieka artystyczna Magda Skiba i Bartosz Bulanda). Następnie o godz. 18.00 przedstawienie „(Nie)Spamiętane” grupy „Pogotowia Teatralnego” (opieka artystyczna Katarzyna Kaźmierczak i Joanna Gonschorek). Teatralny wieczór o godz. 19.00 zwieńczy „Zimowy pogrzeb” na podstawie dramatu Hanocha Levina grupy „Bagażnik” (opieka artystyczna Anita Poddębniak).

Darmowe wejściówki na spektakle można odebrać w kasie biletowej Teatru Modrzejewskiej.

(Dawid Stefanik, „Teatr jest bliżej, niż myślisz – czyli Modrzejewska otwarta dla seniorów”, https://tulegnica.pl, 26.11.2019)