„Niezwykła podróż pana stonogi”, „(Nie)Spamiętane” oraz „Zimowy pogrzeb” to tytuły trzech spektakli, które są finałowym rezultatem tegorocznych warsztatów teatralnych dla dorosłych w legnickim programie „Teatr jest bliżej niż myślisz”. Otwarte dla publiczności prezentacje przedstawień odbędą się w środę 4 grudnia na Scenie Gadzickiego Teatru Modrzejewskiej.


Prowadzony przez legnickich aktorów warsztatowy program o charakterze edukacyjno-integracyjnym i terapeutycznym adresowany do osób dorosłych i seniorów, w tym do osób cierpiących na chorobę Alzheimera, wystartował w kwietniu br. Głównym tematem cotygodniowych zajęć w trzech grupach uczestników (50 osób) były mechanizmy pamięci i zapominania. Uczestnicy warsztatów brali także udział w spotkaniach z pracownikami teatru mającymi wpływ na realizację spektakli (scenograf, plastyk, obsługa sceny, garderobiana, inspicjentka i rekwizytorka), w wykładach o teatrze oraz w spotkaniach z twórcami (także z Gruzji) pracującymi na legnickiej scenie.

- Od wielu lat zajmujemy się edukacją teatralną. Kojarzy się to głównie z działalnością z dziećmi i młodzieżą. Tymczasem gramy na wielu fortepianach. Świat się starzeje, a seniorzy stają się coraz ważniejszą częścią społeczeństwa. Nie chodzi jednak o tańce z gwiazdami. Chcemy, by teatr pomagał ludziom żyć, a przy okazji poszerzamy przestrzeń społeczną dla naszych działań – objaśnia dyrektor legnickiego teatru Jacek Głomb.

-  Program „Teatr jest bliżej niż myślisz” to pierwszy tak kompleksowy pomysł na edukację teatralną dorosłych, który realizowaliśmy w legnickim teatrze. Od uczestników nie wymagaliśmy umiejętności teatralnych. Wystarczyła ochota do działania w zespole i przekonanie do samorozwoju. Chcieliśmy, by dorośli i seniorzy zrealizowali spektakle o sobie i własnych doświadczeniach – zapewnia kuratorka programu Joanna Rostkowska, kulturoznawca i pedagog z Teatru Modrzejewskiej.

Ostatnim elementem programu poprzedzającym finałową prezentację spektakli będzie otwarty dla wszystkich chętnych wykład neuropsychologa z Ośrodka Alzheimerowskiego w Ścinawie Agnieszki Żelwetro pt.  „Hipokamp na scenie teatru. Fenomen pamięci – między neuropsychologią a sztuką”, który odbędzie w środę 27 listopada w legnickiej Art Cafe Modjeska. Początek o godz. 18.00.

Podczas finału przedsięwzięcia na teatralnej Scenie Gadzickiego (w środę 4 grudnia) publiczności zaprezentowane zostaną trzy spektakle: „Niezwykła podróż pana stonogi” w realizacji grupy „Centrum Seniora” przy Legnickim Centrum Kultury pod opieką artystyczną Magdy Skiby i Bartosza Bulandy (godz. 17.00),  „(Nie)Spamiętane” przygotowane przez  grupę „Pogotowie Teatralne” pod opieką Katarzyny Kaźmierczak i Joanny Gonschorek (godz. 18.00) oraz „Zimowy pogrzeb” zrealizowany na podstawie dramatu Hanocha Levina przez teatralną grupę „Bagażnik” pod opieką artystyczną Anity Poddębniak (godz. 19.00).

Warsztaty „Teatr jest bliżej niż myślisz” finansowane są ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Edukacja kulturalna”, którym zarządza Narodowe Centrum Kultury (84 tys. zł), przy wsparciu samorządu województwa dolnośląskiego (36 tys. zł).

Grzegorz Żurawiński