Znany legnickiej publiczności teatralnej z czterech realizacji na scenach Modrzejewskiej wrocławski dramatopisarz, reżyser teatralny i filmowiec Przemysław Wojcieszek przygotowuje się do wystawienia autorskiego spektaklu „Swietłana”. Premiera odbędzie się 20 grudnia w Club der Polonischen Versager w Berlinie, wrocławska natomiast 11 stycznia w Instytucie Grotowskiego.


"Swietłana" to na poły biograficzna, na poły fikcyjna wielowątkowa opowieść o współczesnej Polsce, o emigracji w czasach otwartych granic, o próbach zachowania artystycznej niezależności podczas kryzysu demokracji, o bliskości, a zarazem trudnościach w porozumieniu pomiędzy Polakami, a Niemcami. Opowieść o Swietłanie jest rozpięta pomiędzy komizmem, groteską, a pełną melancholii refleksją na temat stanu współczesnej Europy i Polski.

Podstawą spektaklu jest nowy tekst dolnośląskiego dramaturga i reżysera Przemysława Wojcieszka zatytułowany "Swietłana". Napisany w Berlinie i świetnie oceniany, ukazał się w listopadowym numerze Miesięcznika Poświęconego Dramaturgii Współczesnej DIALOG. Na scenie Michał Surówka, aktor Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Muzykę do spektaklu skomponował wrocławianin Filip Zawada.

Premiera "Swietłany" odbędzie się 20 grudnia w znanym i zasłużonym Club der Polnischen Versager i zainauguruje działalność Teatru Polskiego w Berlinie. Podobnego teatru nie ma w tym mieście od dwóch dekad. Korzystamy z obecności w wielokulturowej metropolii, aby zadzierzgnąć nowe, mocne związki między kulturą polską a niemiecką. Szykuje się mocna, ważna premiera!

Premiera w Berlinie: 20-21 grudnia 2019, Club der Polonischen Versager Premiera we Wrocławiu: 11-12 stycznia 2020, Sala Teatru Laboratorium.

Producent spektaklu: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu - Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Współorganizator premiery: Stowarzyszeniem Club der Polnischen Versager. Spektakl współfinansowany ze środków Województwa Dolnośląskiego.

(Berlin-Wrocław. Nowa produkcja "Swietłana" Przemysława Wojcieszka, http://www.e-teatr.pl, 21.11.2019)