Dramatem legnickiego duetu Paweł Wolak – Katarzyna Dworak-Wolak (PiK) wyreżyserowanym przez Zbigniewa Rudeckiego Teatr „Fundamentum”, amatorska grupa działająca przy Zespole Szkół Elektronicznych w Zduńskiej Woli, otworzy w piątek 11 października 32. Łódzki Przegląd Teatrów Amatorskich „ŁóPTA”.


W piątek 11 października rozpoczyna się w stolicy naszego województwa 32. Łódzki Przegląd Teatrów Amatorskich „ŁóPTA”. W ciągu trzech dni festiwalu przed publicznością zaprezentuje się aż dwadzieścia grup teatralnych w dwudziestu jeden spektaklach.

"ŁÓPTA" to jeden z najstarszych w kraju i wyjątkowo cenionych przeglądów amatorskiej twórczości teatralnej. Spektaklem „Wierna wataha” zduńskowolskiego Teatru Fundamentum w piątek 11 października rozpoczyna się tegoroczny 32. Łódzki Przegląd Teatrów Amatorskich „ŁóPTA”. Ideą Przeglądu jest konfrontowanie pracy teatralnej grup amatorskich działających na terenie województwa łódzkiego oraz zespołów teatralnych z całej Polski z jurorami, publicznością, twórcami oraz kształtowanie warsztatu i praktyki scenicznej.

Podczas trzech dni na scenach Łódzkiego Domu Kultury zaprezentują się zespoły teatralne nie tylko z województwa łódzkiego. Widzowie spodziewać się mogą teatrów z Warszawy, Olsztyna, Zielonej Góry czy Gdańska. To jeden z najbardziej cenionych konkursów w regionie. Chociaż na scenach ŁDK zaprezentują się teatry amatorskie, wieloletnia tradycja Przeglądu zainaugurowanego w 1988 roku z inicjatywy Mariana Glinkowskiego jest gwarancją jakości. Spektakle można oglądać w Łódzkim Domu Kultury w dniach 13-15 października 2019 r. Bilety wstępu będą do nabycia w cenie 5 zł bezpośrednio przed każdym ze spektakli.

Zakończeniem każdego dnia przeglądu będzie omówienie prezentowanych spektakli oraz otwarte spotkania z jurorami. W tegorocznej edycji w sobotę i niedzielę na uczestników ŁÓPTY czekają również warsztaty teatralne prowadzone przez Annę Guzik oraz Katarzynę Pawłowską. Zakończenie 32. Łódzkiego Przeglądu Teatrów Amatorskich oraz wręczenie nagród planowane jest w niedzielę, 13 października około godz. 21. Program 32. Łódzkiego Przeglądu Teatrów Amatorskich - ŁóPTA 2019 znajduje się na stronie www.ldk.lodz.pl oraz na facebooku w wydarzeniu https://tiny.pl/tptw7 .

(„W piątek rusza 32. Łódzki Przegląd Teatrów Amatorskich „ŁóPTA””, https://www.epiotrkow.pl, 10.10.2019)