Po sześciu miesiącach okresu zdjęciowego, pod koniec września, padł ostatni klaps na planie serialu „Król”, opartego na bestsellerowej powieści Szczepana Twardocha pod tym samym tytułem. Prace na planie trwały od kwietnia 2019 roku. W jednej z ról zobaczymy legnickiego aktora Pawła Wolaka.
 
Nakręcony dla Canal+  serial „Król”  otoczony jest pilnie strzeżoną tajemnicą producenta. W mediach nie ma relacji z planu filmowego, praktycznie nie ma też zdjęć towarzyszących realizacji. Jak napisał jednak Paweł Gzyl w poniedziałkowej (7 października) Gazecie Krakowskiej serial pokaże ciemną stronę życia w II Rzeczpospolitej.
 
Akcja serialu dzieje się w Warszawie w 1937 roku. Miastem trzęsie żydowski gang pod wodzą polskiego socjalisty, Kuma Kaplicy. Prym wiedzie w nim żydowski bokser, Jakub Szapiro – obiekt uwielbienia warszawskich kobiet oraz źródło zazdrości i lęku wielu mężczyzn.
 
Jakub skrycie marzy o tym, żeby kiedyś zastąpić Kuma i zostać królem Warszawy. Uwikłany w skomplikowane relacje z trzema kobietami Szapiro stanie wkrótce do decydującej walki o władzę na ulicach miasta.
 
Reżyserem serialu jest Jan A.P. Matuszyński, który ma na swym koncie liczne dokumenty oraz głośny debiut fabularny sprzed trzech lat - „Ostatnia rodzina”. Współtwórcą scenariusza jest autor literackiego pierwowzoru Szczepan Twardoch. Przedwojenną Warszawę zagrała w „Królu” obecna Łódź. Za zdjęcia odpowiada Kacper Fertacz. Scenografię przygotował duet Grzegorz Piątkowski i Katarzyna Sikora, kostiumy Emilia Czartoryska, zaś charakteryzacja to dzieło Poli Guźlińskiej.
 
- Zaciekawiła nas oryginalność tej powieści. W Polsce nie było jeszcze serialu opowiadającego o świecie gangsterów, mafii lat 20. XX wieku. Może z tego wyjść bardzo ciekawy serial kryminalny, a zarazem opowiadający nieznaną, trochę ciemniejszą historię międzywojennej Polski - wyjaśnia w serwisie Wirtualne Media Jakub Szurmiej, dyrektor kanałów filmowych nc+.
 
Główną rolę zagrał w „Królu” Michał Żurawski (Jakub Szapiro), którego oglądamy obecnie w komedii „(Nie)znajomi”. Towarzyszą mu: Magdalena Boczarska (Ryfka Kij), Arkadiusz Jakubik (Kum Kaplica), Borys Szyc (Jakub Radziwiłek) i Kacper OIszewski (Mosze Bernsztajn). W innych rolach także m.in.: Andrzej Seweryn, Adam Ferency, Bartłomiej Topa, Krzysztof Pieczyński, Aleksandra Konieczna, Paweł Wolak, Andrzej Kłak i Marcin Pempuś. Serial trafi na ekrany Canal+ w przyszłym roku.
 
"Król" to wielki literacki przebój ostatnich lat. Powieść laureata Paszportu Polityki (2012) Szczepana Twardocha z 2016 r. sprzedała się w ponad 120 tys. egzemplarzy. Opowieść o Jakubie Szapiro, żydowskim bokserze, toczy się na tle przedwojennej Warszawy targanej konfliktami społecznymi, narodowymi i politycznymi. W 2018 r. ukazała się kontynuacja "Króla" zatytułowana "Królestwo".
 
Grzegorz Żurawiński (na podstawie relacji prasowych)