W środowy wieczór 2 października na scenie Państwowego Teatru Dramatycznego im. Ilii Czawczawadzego w Batumi odbędzie się prapremiera dwujęzycznej, legnicko-batumskiej koprodukcji teatralnej z udziałem aktorów obu scen wyreżyserowana przez Jacka Głomba.


Punktem wyjścia  dla scenariusza „Klasycznej koprodukcji”, którego autorką jest Katarzyna Knychalska, były rozmowy i wspólne improwizacje obu zespołów, aktorów Teatru Modrzejewskiej w Legnicy i Państwowego Teatru Dramatycznego im. Ilii Czawczawadzego w Batumi, które odbyły się w czerwcu w legnickim teatrze. Tłumaczenie podczas prób i realizacji spektaklu, zarówno w Legnicy, jak i w Batumi, zapewniała artystom obu grup Tatia Ambardniszwili.

- W wyniku serii improwizacji i prób powstał spektakl, który składa się z siedmiu osobnych obrazów uzupełnionych prologiem i epilogiem. Wizualnym dopełnieniem całości jest ruch sceniczny, którego autorem jest Kote Purceladze oraz animacje i ilustracje graficzne autorstwa Mariusza Wolańskiego – poinformował kilkanaście godzin przed premierą reżyser przedstawienia Jacek Głomb.

- Każdy z obrazów spektaklu  jest osobną całością, każdy pokazuje inny punkt styku Polski i Gruzji – czy to podobne doświadczenie historyczne, czy łącząca oba kraje postać, czy wspólne traumy, czy w końcu podobne narodowe kompleksy. Choć poruszane tematy są poważne, często wręcz bolesne, nic tu nie jest do końca na serio – przecież wciąż to tylko teatralna impresja po spotkaniu dwóch obcych sobie grup artystów – zauważa Katarzyna Knychalska.

- Metateatralny nawias dał nam szansę na autokrytyczny uśmiech w gąszczu nie zawsze przecież miłych i wygodnych narodowych problemów. Spektakl nie opowiada o historii polsko-gruzińskiej przyjaźni, nie odkrwa żadnej uniwersalnej prawdy o każdym z tych narodów. Pozwolił jednak na przyjrzenie się sobie przez pryzmat tego drugiego, dziwnego kraju, o którym przecież my – widzowie w Polsce i widzowie w Gruzji – nic tak naprawdę nie wiemy – dodaje autorka scenariusza.

Scenografia i kostiumy w legnicko-batumskiej „Klasycznej koprodukcji”  są dziełem Małgorzaty Bulandy, natomiast autorem opracowania muzycznego spektaklu jest Bartosz Straburzyński. Na scenie wystąpią aktorzy obu współpracujących zespołów: Aniko Cecchladze, Maia Cecchladze. Katarzyna Dworak, Ewa Galusińska, Małgorzata Patryn, Anita Poddębniak, Magda Skiba, Tatia Tataraszwili, Małgorzata Urbańska, Ano Zuraszwili, Bartosz Bulanda, Rafał Cieluch, Zaal Goguadze, Bogdan Grzeszczak, Robert Gulaczyk, Dawid Jakeli, Otar Katamadze, Tite Komachidze, Mateusz Krzyk, Mamuka Mandzgaladze oraz Paweł Palcat.

Już w dzień po premierze spektakl ponownie wystawiony zostanie na scenie w Batumi, po czym zaprezentowany zostanie gruzińskiej publiczności także w Kutaisi (4 października) oraz w Tbilisi (6 października). 7 października legniccy artyści powrócą do kraju. Polska premiera przedstawienia na Scenie Gadzickiego Teatru Modrzejewskiej w Legnicy odbędzie się 9 listopada br.

Realizację i eksploatację spektaklu finansują wspólnie Samorząd Województwa Dolnośląskiego oraz Ministerstwo Edukacji, Kultury i Sportu Adżarii, autonomicznej republiki Gruzji ze stolicą w Batumi.

Grzegorz Żurawiński