W czwartek 3 października teatralna Art Cafe Modjeska zaprasza na koncert Jorgosa Skoliasa i Piotra Rachonia promujący nowy, niekonwencjonalny album duetu muzyków zatytułowany "Free". Wstęp, podobnie jak płyta i twórczość artystów, jest wolny. Anonsuje i zaprasza Dawid Stefanik.


Historia powstania płyty "Free" Skoliasa i Rachonia zdecydowanie odbiega od powszechnej praktyki stosowanej przez artystów. Muzycy zazwyczaj wchodząc do studia mają już wcześniej przemyślany i przygotowany materiał na album, który chcieliby zarejestrować (chyba, że działają pod presją kontraktu z wytwórnią fonograficzną, ale to już inna kwestia). Następnie nagrywają ślady instrumentów, robią duble, korekty, mix oraz master materiału i dopiero powstaje dopieszczony, zmontowany utwór. Często twórcy głownią się także nad kolejnością zamieszczenia na krążku swoich kompozycji, aby tworzyły one spójną całość. Taki jest miej więcej schemat.

Zupełnie inaczej swój album wydali Skolias i Rachoń. Dwóch muzyków spotkało się w studio nagraniowym ulokowanym w malowniczych Górach Bystrzyckich. Weszli do niego z marszu, bez  żadnych przygotowanych wczesnej kompozycji czy choćby szkicu materiału. Zaczęli grać i przez 55 minut rejestrować swoje spontaniczne improwizacje muzyczne podzielone na dwa sety (sesje). Nie było żadnych poprawek.

Jorgos Skolias śpiewał w różnych językach (m. in. po grecku, polsku,  suahili), bawiąc się słowem, stosując wymyślne techniki wokalne lub po prostu śpiewając najszczerzej, z serca. Natomiast improwizowane partie instrumentalne powstały z rąk Piotra Rachonia, który zasiadł za fortepianem.

Tak właśnie powstawała płyta "Free". W podobny sposób muzycy grywają także koncerty.  Jest to muzyka dla koneserów i tych wszystkich, dla których określenie „ free” nie oznacza li tylko jazzowej konwencji. Sporo tutaj humoru, muzycznej zabawy i tej oczywistej, artystycznej wolności - recenzuje album portal "era jazzu".

3 października, godz. 20.00, Art Cafe Modjeska (gmach  teatru). Wstęp wolny.

(Dawid Stefanik, „Nietuzinkowe improwizacje muzyczne w czwartek w Art Cafe Modjeska”, https://tulegnica.pl, 1.10.2019)