„Miasto we krwi”. Będzie to opowiedziana słowami Szekspira współczesna, zabarwiona polityką historia walki o władzę i zderzenia ludzkich namiętności. Wieloobsadowa – z udziałem 18 aktorów. Autor (Robert Urbański - @KT) wykorzystał fragmenty z „Króla Jana” i trzech części „Henryka VI”, a także nietłumaczoną dotąd na język polski scenę z dramatu „Sir Thomas More”. W Gazecie Wyborczej Katowice pisze Marta Odziomek.


Jego zamiarem było ukazanie zarówno osobistych emocji polityków, jak i ich drugiego, bezwzględnego oblicza. W efekcie ma powstać spójny obraz „mechanizmu władzy z jego ponurym ucieleśnieniem, jakim jest spalony gmach gliwickiego teatru – jak mówi Urbański.

Teatr Victoria, zbudowany w XIX w., spalony został przez wojska sowieckie w 1945 r. Kiedyś co roku my, teatromani, mieliśmy okazję w nim bywać, ponieważ tu wystawiano niektóre spektakle w ramach nieistniejących już Gliwickich Spotkań Teatralnych. Te z Teatru im. Modrzejewskiej z Legnicy, któremu szefuje Jacek Głomb, także.

Reżyser otrzymał nawet w 2009 r. jedną z trzech nagród prezydenta Gliwic za „najciekawsze teatralne wykorzystanie Ruin” przy okazji 20. edycji GST. To jedna z jego ulubionych przestrzeni. Ciekawe, w jaki sposób wykorzysta ją w nowej realizacji.

Muzykę do „Miasta we krwi” będzie wykonywał na żywo zespół Kormorany. Producentem spektaklu jest Teatr Miejski w Gliwicach. Piątkowa premiera o godz. 19.

(Marta Odziomek , „Szekspir o władzy w Ruinach Teatru Victoria. Premiera "Miasta we krwi" w Gliwicach”, http://katowice.wyborcza.pl, 17.05. 2019)