Poleje się krew, widzów czekają wielkie, skrajne emocje. Premiera "Miasta we krwi” Teatru Miejskiego w Gliwicach w reżyserii Jacka Głomba w Ruinach Teatru Victoria w piątek 17 maja. Na scenie pojawi się 18-osobowy zespół aktorskiego, zapłonie ogień, będą efekty audiowizualne. Pisze Marlena Polok-Kin.


Magiczne Ruiny Teatru Victoria w Gliwicach wracają na teatralną mapę przedstawieniem napisanym specjalnie dla tego miejsca. W piątek, 17 maja, premiera: obejrzymy tam "Miasto we krwi" na motywach kronik królewskich Williama Szekspira. To kolejna w tym sezonie propozycja Teatru Miejskiego w Gliwicach.

Jak zapowiadają realizatorzy gliwickiego przedstawienia - będzie to współczesna historia walki o władzę, opowieść o zderzeniu ludzkich namiętności. To także okazja do przypomnienia widzom tego niezwykłego miejsca. Zachwycają każdego, kto przekroczy ich próg.

"Miasto we krwi". Widowisko z efektami

Jacek Głomb, reżyser spektaklu, jest dyrektorem Teatru im. H. Modrzejewskiej w Legnicy, ale doskonale zna także gliwicką Scenę w Ruinach. I podziela zachwyt walorami tego niezwykłego miejsca. Widzowie zasiądą w miejscu, gdzie zazwyczaj jest scena. Reżyser chce wykorzystać balkony i maksymalnie - wszystkie dostępne przestrzenie do zrealizowania akcji tego widowiska.

Podczas kilku edycji kultowych już Gliwickich Spotkań Teatralnych przy al. Przyjaźni 18 wystawił pięć swoich spektakli. Teraz wraca do magicznych ruin teatru Victoria z „Miastem we krwi” - spektaklem przygotowanym specjalnie na potrzeby tego miejsca. I, jak zapowiada, chce maksymalnie wykorzystać walory tego niezwykłego miejsca.

Scenariusz autorstwa Roberta Urbańskiego powstał na kanwie „Kronik królewskich”, bardzo obszernego dzieła Szekspira. Na bazie fragmentów „Króla Jana”, trzech części „Henryka VI” i dotąd nieprzetłumaczonej na język polski sceny z dramatu „Sir Thomas More” powstała zupełnie nowa całość.

„Miasto we krwi” Głomba to z jednej strony wizja ponurej historii świata, z drugiej - obraz mechanizmów władzy, także nie nastrajający optymistycznie - z dużą dawką emocji w wykonaniu 18-osobowego zespołu aktorskiego i efektami specjalnymi, a także audio-wizualnymi.

(Marlena Polok-Kin, „"Miasto we krwi". Premiera w Ruinach Teatru Victoria”, http://gliwice.naszemiasto.pl, 16.05.2019)