Do premiery (17 maja - @KT) pozostało kilka dni. Aktorzy, reżyser i realizatorzy w najwyższej twórczej gotowości. To będzie niekonwencjonalne studium władzy, rozpisane na wiele głosów i postaci. Konotacja historyczna nie jest istotna, gdyż będziemy przemieszczać się w czasie, skupiając na sednie: wyszarpywania, przejmowania, licytowania, mordowania w imię WŁADZY. Zapowiada się teatralne wydarzenie. Pisze Małgorzata Lichecka.


Na próbach w Ruinach aktorzy już w kostiumach. Całość - przestrzeń, stroje, rekwizyty - robi na widzu wrażenie, zaś każdy element ma znaczenie dla opowieści. Scena wskrzeszona na czas "Miasta we krwi" dostała swoją szansę i... magia działa. Jacek Głomb, reżyser widowiska, czuje się jak u siebie, a w jego słowach "Legnica zazdrości wam ruin" nie ma nic z kokieterii.

Ruiny grają w tej historii równorzędną, co aktorzy, rolę - reżyser czuje tę przestrzeń znakomicie i potrafi maksymalnie wyzyskać ją w "Mieście we krwi". Wszystko jest ważne, każdy załom muru, szczebel drabiny, cień, promień światła.       

To widowisko według kronik królewskich Williama Szekspira, nie tylko współczesna historia walki o władzę, ale przede wszystkim opowieść o zderzeniu ludzkich namiętności. Gra zespół Teatru Miejskiego w Gliwicach oraz aktorzy gościnni. 

Premiera zaplanowana jest na 17 maja, na Scenie w Ruinach Teatru Victoria. Spektakl reżyseruje znany naszej publiczności, przede wszystkim z prezentacji na Gliwickich Spotkaniach Teatralnych, Jacek Głomb, dyrektor Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Autorem scenariusza jest Robert Urbański. Scenografia i kostiumy: Małgorzata Bulanda, ruch sceniczny: Leszek Bzdyl, projekcje video: Karol Budrewicz.

W obsadzie: Karolina Olga Burek, Alina Czyżewska, Joanna Gorzała (gościnnie), Aleksandra Maj, Dominika Majewska, Mirosława Żak, Edyta Torhan (gościnnie), Przemysław Chojęta (gościnnie), Mariusz Galilejczyk, Łukasz Kabus (gościnnie), Jakub Klimaszewski (gościnnie), Łukasz Kucharzewski, Artur Paczesny (gościnnie), Maciej Piasny, Kornel Sadowski (gościnnie), Grzegorz Wojdon (gościnnie), Michał Wolny, Robert Zawadzki (gościnnie). Muzykę przygotowuje zespół Kormorany (Jacek „Tuńczyk” Fedorowicz, Krzysztof „Konik” Konieczny, Piotr „Blusmen” Jankowski, Marcin Witkowski).

(Małgorzata Lichecka,  „Miasto we krwi w Ruinach Teatru Miejskiego. Zapowiada się teatralne wydarzenie”, https://www.nowiny.gliwice.pl, 14.05.2019)