Takiej premiery w Gliwicach jeszcze nie było! Już 17 maja premiera spektaklu „Miasto we krwi”, który przygotowywany jest w magicznej przestrzeni Ruin Teatru Victoria. To będzie teatralna petarda – pisze w swojej relacji o spektaklu reżyserowanym przez Jacka Głomba Paweł Jędrusik.


To pierwszy spektakl Teatru Miejskiego w Gliwicach realizowany poza siedzibą — spektakularne, wieloobsadowe widowisko z muzyką na żywo. Pełna namiętności opowieść o ludziach, dla których zdobycie władzy stanowi sens istnienia, znakomicie wpisuje się w naznaczoną historią przestrzeń Ruin Teatru Victoria. Reżyser, Jacek Głomb uruchomił całą przestrzeń Ruin, włączając do gry także balkony i znajdujący się pod sceną basen.

„Miasto we krwi” według kronik królewskich Wiliama Szekspira, a w reżyserii Jacka Głomba, powstaje w zapierającej dech scenerii ruin spalonego teatru w Gliwicach. Na scenie zobaczymy 18 aktorów, którzy przedstawią współczesną historię walki o władzę, a zarazem opowiedzą o zderzeniu ludzkich namiętności. Widzowie usłyszą też muzykę na żywo w wykonaniu zespołu Kormorany.

– Nie jest to spektakl psychologiczny, nie jest to spektakl kameralny. Jest to rozbuchane widowisko i nie tylko rozbuchane ilością aktorów, o której pan dyrektor mówił, ale także wykorzystaniem maksymalnie tej przestrzeni, która jest za mną. Czyli wykorzystaniem balkonów, ognia, dużo krwi – mówi Jacek Głomb, reżyser spektaklu.

Z kolei na czerwiec przewidziano przegląd najlepszych spektakli Teatru w Gliwicach. Premiera spektaklu „Miasto we krwi” w najbliższy piątek.

(Paweł Jędrusik, „To będzie teatralna petarda w Gliwicach! MIASTO WE KRWI w Ruinach Teatru Victoria już 17 maja”, https://tvs.pl/, 15.05.2019)