105 przedstawień zgłoszonych zostało do 11.edycji objazdowego programu Teatr Polska, którego pomysłodawcą i organizatorem jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Komisja Artystyczna wybrała do udziału w programie 18 spektakli. Jest wśród nich tegoroczna legnicka premiera - inspirowana dramatem Stanisława Wyspiańskiego  sztuka Magdy Drab „Wyzwolenia” w reżyserii Piotra Cieplaka.


Komisja Artystyczna programu Teatr Polska 2019 w składzie: Anna Ciszowska (przewodnicząca), Alicja Morawska-Rubczak, Ewa Anna Zbroja, Szymon Kazimierczak i Jacek Łumiński podjęła decyzję o wyborze spektakli, biorąc pod uwagę różnorodność gatunków, form i rozwiązań artystycznych. Decydującymi walorami rekomendowanych realizacji były otwartość na dialog z różnymi grupami odbiorców, interesujące i spójne rozwiązania inscenizacyjne oraz potencjał silnego oddziaływania na widza pod względem estetycznym, intelektualnym i emocjonalnym. Jednocześnie Komisja zwraca uwagę na niewielką ilość zgłoszonych spektakli dla dzieci, wyróżniających się innowacyjnością i wysoką jakością artystyczną.

Celem programu Teatr Polska jest ułatwianie dostępu do najlepszych spektakli teatralnych polskich teatrów mieszkańcom miejscowości, w których nie działa teatr instytucjonalny. Popularyzuje on sztukę teatralną oraz działa na rzecz niwelowania barier ekonomicznych w dostępie do teatru, szczególnie w miejscowościach oddalonych od dużych ośrodków teatralnych. Tegoroczny jesienny objazd odbędzie się w roku stulecia powstania najsłynniejszej podróżującej grupy teatralnej, jaką była "Reduta" Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego.

W „Wyzwoleniach” Magdy Drab inspirowanych dramatem Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Piotra Cieplaka, ze scenografią Andrzeja Witkowskiego, muzyką Pawła Czepułkowskiego i Michała Litwińca oraz ruchem scenicznym Leszka Bzdyla, występują: Magda Biegańska, Magda Drab, Katarzyna Dworak, Gabriela Fabian, Ewa Galusińska, Zuza Motorniuk, Małgorzata Patryn, Anita Poddębniak, Magda Skiba, Małgorzata Urbańska, Bartosz Bulanda, Rafał Cieluch, Bogdan Grzeszczak, Robert Gulaczyk, Mateusz Krzyk i Paweł Palcat. Premiera na Scenie Gadzickiego Teatru Modrzejewskiej w Legnicy miała miejsce 16 marca 2019 r.

„Trzeba było talentu, młodzieńczego tupetu i autoironicznej odwagi Magdy Drab, by przepisać na nowo i nadać współczesny język oraz sens dramatowi Wyspiańskiego sprzed ponad 115 lat. Potrzebny był reżyserski talent i doświadczenie Piotra Cieplaka, by - wespół ze świetnie zestrojoną drużyną aktorską - całość precyzyjnie poskładać w spektakl tyleż groteskowo śmieszny, co przerażający” – pisałem po premierze przedstawienia nagrodzonej owacją na stojąco. Pisali też inni:

Piotr Kanikowski, 24legnica.pl: Duch Gombrowicza, nie Wyspiańskiego. Wyzwolony od powinności wobec ojczyzny, zbuntowany przeciw wzorcom narzucanym przez Kościół i szkołę, niepodległy duch Gombrowicza unosił się nad legnicką sceną podczas premiery „Wyzwoleń” Magdy Drab. Bazując na tekście młodej dramatopisarki starszy o pokolenie Piotr Cieplak stworzył frapujący, smutno-śmieszny spektakl o koszmarze nasiąkania polskością. Z „Wyzwolenia” Wyspiańskiego Magda Drab wzięła konstrukcyjny szkielet i dwie garści cytatów, ale nie bohatera. Jej Konrad – niepozorny i w połowie spektaklu porzucony, jakby wszyscy stracili do niego cierpliwość – jest przeciwieństwem tamtego Konrada, oddanego sprawie narodowej artysty-bojownika; herosa zrzuconego z gwiazd na Ziemię, który po zrzuceniu kajdan chce robić „teatr nowy”.

Grzegorz Chojnowski, blog: Modrzejewskie „Wyzwolenia” są dziełem godnym podziwu. Za warsztat, zespołową energię (co w opisywaniu legnickich przedstawień jest oczywiście pięknym truizmem), przede wszystkim jednak za inteligencję, z jaką rozprawiają się z polskością ze sztandaru i historii. Z hipokryzją - niezwykle celnie śpiewa o niej męskie trio z lampą (Bulanda, Cieluch, Krzyk). Z marzeniami o lepszej, innej przyszłości.

Dominik Gac, Teatralny.pl: Legnickie przedstawienie wydaje się wręcz aktualizacją doskonałą – sztuką napisaną od nowa, ale na ten sam temat. Ktoś zapyta – po co, skoro mamy pierwowzór? Choćby dlatego, że efekt współpracy Drab i Cieplaka jest bliższy współczesnemu widzowi. Do zrozumienia legnickiego spektaklu nie potrzeba znajomości arcydramatu Wyspiańskiego, tłumaczy się bowiem sam, a na dodatek efektownie i mądrze bawi.

Dla legnickiego teatru tegoroczny objazd z „Wyzwoleniami” Magdy Drab w reżyserii Piotra Cieplaka będzie siódmą artystyczną wędrówką w programie Teatr Polska. W roku 2009 Teatr Modrzejewskiej odbył ją z „Szawłem” Roberta Urbańskiego w reżyserii Jacka Głomba (Jawor, Złotoryja, Bolesławiec, Chojnów, Gostyń, Krotoszyn i Jarocin), w roku 2010 z „Otellem” w adaptacji Krzysztofa Kopki i w reżyserii Jacka Głomba (Radków, Nowa Ruda, Złotoryja, Chojnów, Bolesławiec, Gostyń, Krotoszyn, Jarocin), w roku 2013 ze spektaklem „Zrozumieć H.” Pawła Palcata w jego autorskiej reżyserii (Żary, Ząbkowice Śląskie, Kłodzko, Dzierżoniów, Świdnica, Lubin), w roku 2014, na najdłuższej trasie w historii, z „Ożenkiem” Gogola w reżyserii Piotra Cieplaka (Tczew, Wejherów, Krotoszyn, Głogów, Oława, Brzeg Dolny, Dzierżoniów, Ząbkowice Śl., Kłodzko, Świdnica, Żary), w roku 2016 ze spektaklem "Droga śliska od traw. Jak to diabeł wsią się przeszedł" w autorskiej reżyserii Pawła Wolaka i Katarzyny Dworak-Wolak (Jarocin, Gostyń, Krotoszyn, Bolesławiec, Żary, Brzeg Dolny) oraz w roku 2017 ze spektaklem „Zabijanie Gomułki” wg Jerzego Pilcha w reżyserii Jacka Głomba (Konin, Krotoszyn, Gostyń, Nowa Sól, Dzierżoniów, Żary, Brzeg Dolny, Chojnów, Gryfów Śląski).

Grzegorz Żurawiński