Autorski recital Zuzy Motorniuk „Ta piosenka brzmi znajomo”, spektakl muzyczny z pogranicza piwnicy jazzowej i kabaretu, wystawiony zostanie w sobotę 18 maja o godz. 19.00 na legnickiej Scenie Gadzickiego w Dniu Teatru Publicznego w Polsce. Z tej okazji i tylko tego dnia w godz. 10.00 - 12.00 będzie można kupić bilet w symbolicznej cenie 350 groszy.


Około 100 teatrów z kilkudziesięciu polskich miast weźmie udział w tegorocznej 5. edycji akcji "Bilet do teatru za grosze" organizowanej od 2015 r. przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Oprócz promocji sztuki scenicznej akcja ma przypominać, że „w teatrze grosze grają rolę". Każdego roku towarzyszą jej różnorodne badania socjologiczno-teatrologiczne, które mogą być pomocne teatrom w uzyskiwaniu wiedzy dla kogo pracują i jak ta praca jest oceniana.

W 2017 roku profesor Szkoły Głównej Handlowej Rafał Kasprzak zaproponował sprawdzenie oddziaływania społeczno-ekonomicznego teatru: w jaki sposób i w jakim stopniu istnienie i funkcjonowanie instytucji kultury, jaką jest teatr, wpływa ekonomicznie na region – miasto, powiat czy województwo. Badanie wykazało, że każda złotówka dotacji generuje zysk dla lokalnych przedsiębiorstw w wysokości 3,36 zł, z czego 2,86 zł zostaje w tym samym województwie, w którym zlokalizowany jest teatr.

Po raz piąty w akcji organizowanej w ramach Dnia Teatru Publicznego w Polsce weźmie udział legnicki Teatr Modrzejewskiej. W sobotę 18 maja w godz. 10.00 - 12.00 za 350 groszy jedna osoba będzie mogła kupić dwa bilety na wieczorny autorski recital „Ta piosenka brzmi znajomo”, w wykonaniu śpiewającej aktorki Zuzy Motorniuk z zespołem. Podobnie jak miało to miejsce przy okazji premiery (w wieczór sylwestrowy 2015 roku) kabaretowy recital wystawiony zostanie na dużej Scenie Gadzickiego.

- Dla naszych widzów mamy 220 biletów w tej wyjątkowej cenie. Jak zwykle spodziewamy się kolejki do kasy biletowej oraz tego, że bilety sprzedane zostaną błyskawicznie. Tym bardziej, że rezerwacji i przedsprzedaży biletów na to wydarzenie nie będzie – informuje Mariola Hotiuk z teatralnego działu promocji.

Autorski recital „Ta piosenka brzmi znajomo” to spektakl muzyczny z pogranicza piwnicy jazzowej i kabaretu. Całość jest sentymentalną podróżą do wnętrza grającej szafy ze światowymi przebojami, które zostały odkurzone i przenicowane zarówno w warstwie muzycznej, jak i słownej. Legnicka aktorka wielkim piosenkarskim hitom sprzed lat dodała własne poetyckie i – co nie bez znaczenia – polskie słowa. Zaskakujące muzyczne aranżacje w jazzowych klimatach to z kolei dzieło Łukasza Matuszyka. W efekcie publiczność będzie świadkiem zabawnego „eksperymentu lingwistyczno-muzycznego przeprowadzonego na żywej tkance, czyli publiczności, ale też zabawy dźwiękiem, co kołacze się w pamięci, ale tak, że… po pięciu nutkach odgadnąć nie ma szans!” – zapewnia Zuza Motorniuk.

Zuza Motorniuk objawia się kolejno jako femme fatale, krucha istotka tęskniąca za silnym męskim ramieniem, znużona kochanka, odtrącona dziewczyna, królowa parkietów, psiapsiółka psiapsiółki, inkarnacja matczynej miłości z grzechotką na podorędziu. Rapuje jak hiphopowiec, śpiewa głosem operowej divy, uroczo zaciąga po wiejsku albo drapie bębenki solidnym rockowym pazurem. Uwodzi, hipnotyzuje, nie można od niej oderwać wzroku – pisał o tym muzycznym spektaklu Piotr Kanikowski z portalu 24legnica.pl.

W programie hity takich wykonawców jak: Whitney Houston, Stevie Wonder, Black, George Michael, Rihanna, Bonnie Tyler, Frankie Valli czy Dr Alban. W przekładach śpiewającej aktorki, która - czasami bardzo swobodnie - inspirowała się oryginalnymi tekstami oraz w nowych aranżacjach wielkie przeboje z końca ubiegłego wieku brzmią bardzo zaskakująco. Całość jest na przemian liryczna i drapieżna, rozpaczliwa i buntownicza, z rezygnacją, ale także z nadzieją i miłością. Na przemian w stylu Gaby Kulki, Katarzyny Groniec, Björk lub Kate Bush.

Będzie nie tylko przebojowo, ale i tanecznie, gdy usłyszycie niemal oryginalną muzycznie wersję „Felicitá”, piosenkę, którą włoski duet Romina Power i Al Bano wygrał w 1982 roku Festiwal Eurowizji. W wersji legnickiej aktorki przerobioną zabawnie na „Szczęście mi da”. Recital to nie tylko piosenki, ale także zestaw kilkunastu aktorskich etiud. Artystka bawi się kolejnymi rolami, zmienia nastroje i co rusz zaskakuje, nie pozwalając na chwilę nudy. Zabawa w „skąd ja to znam?” jest przednia. Ułatwieniem dla publiczności będą nie tylko brzmienia, ale i rysunki jej koleżanki ze sceny Gabrieli Fabian, które wyświetlane są przy kolejnych piosenkach. Aktorce na scenie towarzyszyć będzie zespół muzyczny: Marta Sochal-Matuszyk (skrzypce), Andrzej Janiga (pianino) oraz Marcin Spera (kontrabas, gitara basowa).

Grzegorz Żurawiński