W piątek 17 maja w Ruinach Teatru Victoria w Gliwicach odbędzie się premierowe wystawienie sztuki „Miasto we krwi”, dla której scenariuszową inspiracją były „Kroniki królewskie” Williama Shakespeare'a. Dla reżysera Jacka Głomba będzie to siódma inscenizacja dzieł mistrza ze Stratfordu w scenicznym dorobku, przy tym trzecia zrealizowana poza macierzystą sceną w Legnicy.


Przygodę z dramaturgiem wszech czasów Jacek Głomb rozpoczął jako inscenizator dramatów reżyserowanych przez Krzysztofa Kopkę. Już pierwsza realizacja tego duetu, wyprodukowany dla legnickiego teatru w 1998 roku „Koriolan”, była sukcesem. Przedstawienie uznano za najlepszy polski spektakl szekspirowski sezonu 1998/1999 przez Fundację Theatrum Gedanense, a Jacka Głomba nagrodzono za jego inscenizację. W 2001 roku „Koriolan”, w wersji pełnego dynamiki widowiska plenerowego z muzyką „Kormoranów” graną na żywo, z powodzeniem prezentowany był na festiwalu w szkockim Edynburgu.

W tym samym roku (2001) duet Kopka-Głomb wystawił w Legnicy „Hamleta, księcia Danii”. Przedstawienie na trwale wpisało się w historię legnickiej sceny dramatycznej. Do dziś jest najdłużej granym legnickim spektaklem nadal obecnym w teatralnym repertuarze. W roku 2018 wznowiono przedstawienie po dziewięcioletniej przerwie, już w mocno odnowionej obsadzie. W osiemnastoletniej historii tej produkcji tytułową rolę grało aż czterech aktorów: Tomasz Kot, Tomasz Radawiec, Radosław Krzyżowski i Albert Pyśk (aktualnie).

Nietypowo, bo po dwie premiery miały kolejne Szekspiry wyreżyserowane przez Jacka Głomba. Tak było w 2006 roku w przypadku „Otella”, który pierwszą prezentację miał na X Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku (nagroda za reżyserię), jak i w przypadku spektaklu „Kochankowie z Werony” (na podstawie „Romea i Julii”), który także prapremierę miał w Gdańsku, gdzie w 2011 roku świętowano wraz z Fundacją Theatrum Gedanense i Gdańskim Teatrem Szekspirowskim 447. urodziny wielkiego dramaturga epoki elżbietańskiej. Oba te przedstawienia miały także legnickie premiery. Obie odbyły się w surowej przestrzeni Sceny na Nowym Świecie, na której od początku i do dziś wystawiany jest „Hamlet…”. Dla legnickich artystów „Otello” stał się także okazją do zaoceanicznej podróży artystycznej do USA, po części śladami patronki teatru Heleny Modrzejewskiej. W 2006 roku sztukę wystawiono w Santa Barbara, Los Angeles i Chicago. W 2010 roku spektakl dziewięciokrotnie pokazano także w ramach objazdowego programu Teatr Polska.

„Miasto we krwi”, reżyserowane aktualnie na podstawie „Kronik królewskich” Szekspira według scenariusza Roberta Urbańskiego w Teatrze Miejskim w Gliwicach, będzie trzecim Szekspirem Jacka Głomba zrealizowanym poza macierzystą sceną. Wcześniej były: „Ryszard III” w Teatrze Polskim im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy (2004) oraz „Wesołe kumoszki z Windsoru” w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim (2014).

Tyle o siedmiu Szekspirach Jacka Głomba. Z kronikarskiej dokładności trzeba dodać, że i przy ósmym ten legnicki twórca miał swój udział (w ramach współpracy reżyserskiej). Tak było w przypadku „Portowej opowieści”, sztuki Pawła Kamzy zrealizowanej w 2004 roku w legnickim teatrze na podstawie "Kupca weneckiego" i "Opowieści zimowej" Szekspira. Spektakl zaprezentowano m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku.


Grzegorz Żurawiński