Legnicki teatr przygotowuje się do zaplanowanej na 25 maja premiery sztuki „J_d_ _ _ _e. Zapominanie” duetu Artur Pałyga – Paweł Passini. Zanim do niej dojdzie proponuje swoim widzom lżejsze formy sceniczne, udane połączenie sztuki z rozrywką. W najbliższych dniach przedstawi publiczności monodram „Roxxy 2 Hot”, rozśpiewany kabaret „Portret Polaka po szkodzie” oraz autorski recital „Ta piosenka brzmi znajomo”.


MONODRAM „Roxxy 2 Hot”. Szczęśliwych posiadaczy biletów, których w teatralnej kasie już nie ma, w piątek 10 maja teatr zaprasza do Art Cafe Modjeska na monodram „Roxxy 2 Hot”, który wraz z Pawłem Palcatem powrócił ostatnio do teatralnej kawiarni po ponad trzyletniej przerwie. Roztańczony i rozśpiewany monodram to udany przykład balansu między sztuką, a rozrywką. W brawurowym spektaklu dla dorosłych będziemy świadkami spowiedzi gwiazdeczki porno, nadto gorącej Roxxy wymyślonej przez Pedro Almodovara, która pragnie zostać wielką gwiazdą kina, a doświadcza wyłącznie upokorzeń. W zabawnej i rozrywkowej formie, w atrakcyjnej oprawie scenograficznej i muzycznej (liczne cytaty ze światowych hitów) spektakl demaskuje świat showbiznesu, którego celebrytami są postaci znane z tego, że… są znane, a kariery robi się przez łóżko lub szybkie numerki w toalecie. „Wiedza, kto kogo będzie bzykał, to w tym biznesie jest podstawa” – usłyszymy.

„Legnicki aktor zademonstrował energię i dynamikę, którą porównać można tylko z natarciem batalionu pancernych leopardów na świętoszowskim poligonie. Podczas występu tak rozgrzał widownię, że za oknami śnieg topniał, a atmosferę porównać można było tylko do tej, jaka towarzyszy występom chippendejlsów” – pisałem w lutym 2010 roku po premierze monodramu. Start o godz. 19.00. Bilet 35 zł.


KABARET „Portret Polaka po szkodzie”. W niedzielę 12 maja teatr ponownie zaprasza do Art Cafe Modjeska. W tym przypadku na najnowszą produkcję aktorskiego kabaretu literacko-muzycznego „Piękna Helena”. Teksty wybrane do kabaretowego programu „Portret Polaka po szkodzie” pochodzą z różnych okresów twórczości Jacka Kaczmarskiego, bystrego krytyka ludzkich słabości, poety czasu przełomu zawieszonego między beznadzieją próchniejącego komunizmu, a rozczarowaniem lat transformacji i narodzin drapieżnego kapitalizmu, w których idee rozmieniono na drobne - na kariery i pieniądze. „Zawsze jest konieczność wyboru: pomiędzy aktywnością i biernością, buntem i posłuszeństwem, myśleniem i jedzeniem. I dlatego kiedyś śpiewaliśmy o niewoli, teraz — o tym, co zrobić z wolnością” — mówił po latach w jednym z wywiadów Jacek Kaczmarski.

Zaprezentowany premierowo w styczniu br. kabaretowy program dał legnickim aktorom okazję do bardzo swobodnej, autorskiej interpretacji poetyckich tekstów w niekonwencjonalnych aranżacjach (Łukasz Matuszyk) i w odległej od oryginału oprawie muzycznej (Andrzej Janiga – elektroniczne pianino i akordeon, Maciej Błach – puzon). Wystąpią solo, w duetach i chórkach: Katarzyna Dworak, Gabriela Fabian, Ewa Galusińska, Zuza Motorniuk, Małgorzata Patryn, Magda Skiba, Małgorzata Urbańska, Bartosz Bulanda, Rafał Cieluch, Bogdan Grzeszczak, Robert Gulaczyk, Mateusz Krzyk, Paweł Palcat, Albert Pyśk i Paweł Wolak. Start o godz. 19.00. Bilet 35 zł (ulgowy 30 zł).


RECITAL „Ta piosenka brzmi znajomo”.  W sobotę 18 maja, w Dniu Teatru Publicznego w Polsce, teatr zaprasza na Scenę Gadzickiego na autorski recital Zuzy Motorniuk „Ta piosenka brzmi znajomo”.  To spektakl muzyczny z pogranicza piwnicy jazzowej i kabaretu. Całość to sentymentalna podróż do wnętrza grającej szafy ze światowymi przebojami, które zostały odkurzone i przenicowane zarówno w warstwie muzycznej, jak i słownej. Legnicka aktorka wielkim piosenkarskim hitom sprzed lat dodała własne poetyckie i – co nie bez znaczenia – polskie słowa. Zaskakujące muzyczne aranżacje w jazzowych klimatach to z kolei dzieło Łukasza Matuszyka. W efekcie na scenie teatralnej kawiarni publiczność będzie świadkiem zabawnego „eksperymentu lingwistyczno-muzycznego przeprowadzonego na żywej tkance, czyli publiczności, ale też zabawy dźwiękiem, co kołacze się w pamięci, ale tak, że… po pięciu nutkach odgadnąć nie ma szans!” – zapewnia Zuza Motorniuk.

W programie hity takich wykonawców jak: Whitney Houston, Stevie Wonder, Black, George Michael, Rihanna, Bonnie Tyler, Frankie Valli czy Dr Alban oraz Romina Power i Al Bano. W przekładach śpiewającej aktorki, która - czasami bardzo swobodnie - inspirowała się oryginalnymi tekstami, i w nowych aranżacjach, wielkie przeboje z końca ubiegłego wieku brzmią czasami bardzo zaskakująco. Całość jest na przemian liryczna i drapieżna, rozpaczliwa i buntownicza, z rezygnacją, ale także z nadzieją i miłością. Na przemian w stylu Gaby Kulki, Katarzyny Groniec, Björk lub Kate Bush. Start o godz. 19.00. UWAGA! Bilety w ekstra cenie 350 groszy(!) sprzedawane będą tylko w dniu spektaklu w godz. 10.00-12.00. Rezerwacji i przedsprzedaży nie będzie!

Grzegorz Żurawiński