Około 100 teatrów z kilkudziesięciu polskich miast weźmie udział w tegorocznej 5. edycji akcji "Bilet do teatru za grosze". Bierze w niej udział także legnicki Teatr Modrzejewskiej. W sobotę 18 maja w godz. 10.00 - 12.00 za 350 groszy jedna osoba będzie mogła kupić dwa bilety na wieczorny (godz. 19.00) autorski recital „Ta piosenka brzmi znajomo”, w wykonaniu śpiewającej aktorki Zuzy Motorniuk z zespołem. Tego dnia wyjątkowo na dużej Scenie Gadzickiego. Rezerwacji i przedsprzedaży nie będzie.


"Bilet do teatru za grosze" jest ogólnopolską akcją, organizowaną od 2015 r. przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Po raz piąty weźmie w niej udział także legnicki teatr. Jak poinformował Instytut Teatralny na swojej stronie internetowej, akcja ma "przypominać, że w teatrze grosze grają rolę". Z badań prowadzonych przez ekonomistów Szkoły Głównej Handlowej wynika bowiem, że każde 100 groszy przeznaczone na działalność teatru, przynosi nieco ponad 350 groszy zysku dla regionu, w którym teatr ten pracuje. „Chcemy pokazywać „czarno na białym”, że teatr nie jest obciążeniem, że teatr może się opłacać" – dodają organizatorzy akcji.

W Polsce działa obecnie ponad 100 teatrów publicznych. "I choć pracują one w konkretnych realiach, lokalnie, to ich oddziaływanie wykracza daleko ponad lokalność. Tak jest od lat. Teatr to dziś nie tylko przyjazne miejsce i nie tylko działania artystyczne. To także przestrzeń debaty, miejsce, w którym prowadzone są aktywności społeczne, obywatelskie i edukacyjne" – czytamy na stronie IT.

Autorski recital Zuzy Motorniuk „Ta piosenka brzmi znajomo” to spektakl muzyczny z pogranicza piwnicy jazzowej i kabaretu. Całość to sentymentalna podróż do wnętrza grającej szafy ze światowymi przebojami, które zostały odkurzone i przenicowane zarówno w warstwie muzycznej, jak i słownej. Legnicka aktorka wielkim piosenkarskim hitom sprzed lat dodała własne poetyckie i – co nie bez znaczenia – polskie słowa. Zaskakujące muzyczne aranżacje w jazzowych klimatach to z kolei dzieło Łukasza Matuszyka. W efekcie na scenie teatralnej kawiarni publiczność będzie świadkiem zabawnego „eksperymentu lingwistyczno-muzycznego przeprowadzonego na żywej tkance, czyli publiczności, ale też zabawy dźwiękiem, co kołacze się w pamięci, ale tak, że… po pięciu nutkach odgadnąć nie ma szans!” – zapewnia Zuza Motorniuk.

W programie hity takich wykonawców jak: Whitney Houston, Stevie Wonder, Black, George Michael, Rihanna, Bonnie Tyler, Frankie Valli czy Dr Alban. W przekładach śpiewającej aktorki, która - czasami bardzo swobodnie - inspirowała się oryginalnymi tekstami, i w nowych aranżacjach, wielkie przeboje z końca ubiegłego wieku brzmią czasami bardzo zaskakująco. Całość jest na przemian liryczna i drapieżna, rozpaczliwa i buntownicza, z rezygnacją, ale także z nadzieją i miłością. Na przemian w stylu Gaby Kulki, Katarzyny Groniec, Björk lub Kate Bush.

Piotr Kanikowski, 24legnica.pl: Zuza Motorniuk objawia się kolejno jako femme fatale, krucha istotka tęskniąca za silnym męskim ramieniem, znużona kochanka, odtrącona dziewczyna, królowa parkietów, psiapsiółka psiapsiółki, inkarnacja matczynej miłości z grzechotką na podorędziu. Rapuje jak hiphopowiec, śpiewa głosem operowej divy, uroczo zaciąga po wiejsku albo drapie bębenki solidnym rockowym pazurem. Uwodzi, hipnotyzuje, nie można od niej oderwać wzroku.

Będzie nie tylko przebojowo, ale i tanecznie, gdy usłyszycie niemal oryginalną muzycznie wersję „Felicitá”, piosenkę, którą włoski duet Romina Power i Al Bano wygrał w 1982 roku Festiwal Eurowizji. W wersji legnickiej aktorki przerobioną zabawnie na „Szczęście mi da”. Recital to nie tylko piosenki, ale także zestaw kilkunastu aktorskich etiud. Artystka bawi się kolejnymi rolami, zmienia nastroje i co rusz zaskakuje, nie pozwalając na chwilę nudy. Zabawa w „skąd ja to znam?” jest przednia. Ułatwieniem dla publiczności będą nie tylko brzmienia, ale i rysunki jej koleżanki ze sceny Gabrieli Fabian, które wyświetlane są przy kolejnych piosenkach.

Aktorce towarzyszyć będzie zespół muzyczny: Marta Sochal-Matuszyk (skrzypce), Andrzej Janiga (pianino) oraz Marcin Spera (kontrabas, gitara basowa).

Grzegorz Żurawiński