W sobotę 16 marca o godz. 19.00 na scenie Teatru Modrzejewskiej odbędzie się premierowe przedstawienie sztuki autorstwa Magdaleny Drab „Wyzwolenia”. To po „Dzielnych chłopcach” już drugi utwór jej autorstwa, który wystawia na legnickiej scenie. Jednak w tym wypadku reżyserię powierzyła wybitnemu Piotrowi Cieplakowi, sobie zostawiając rolę Konrada. Pisze Ewa Jakubowska.


Stanisław Wyspiański napisał dramat” Wyzwolenie”, Magdalena Drab sztukę teatralną „ Wyzwolenia”, w której pisaniu inspirowała się tą klasyką. Zapytana na ile w jej sztuce jest z „Wyzwolenia” Wyspiańskiego odpowiedziała:

– To zależy czy liczymy słowa mistrza w mojej sztuce, czy idee – mówi Magdalena Drab. - Moja sztuka jest wierna konstrukcji dramatu Wyspiańskiego, jego myśli. I mimo że w mojej sztuce sam Wyspiański występuje jako cytat czy przywołanie - często w zupełnym innym kontekście, co nawet narzuca sama inscenizacja -  to jednak problematyka pozostaje. Więc tego Wyspiańskiego jest dużo.

Utwór Magdaleny Drab reżyseruje Piotr Cieplak, który po raz trzeci zawitał do Legnicy, jak podkreśla z uwagi na wspaniały zintegrowany zespół aktorskich indywidualności, który stanowi świetnie współpracująca drużynę. O „Wyzwoleniach” młodej autorki i wątku mistrza powiedział:

- Robimy to samo co 100 lat temu Wyspiański. zadajemy te same pytania , ale brzmią one inaczej – są formułowane w innym kontekście, innymi słowami i językiem. - mówi reżyser Cieplak. - Pytamy po swojemu kim ty właściwie jesteś – co to jest bycie Polakiem, czym jest naród, jaki jest świat. Tą sztuką Magdaleny Drab próbujemy się wyzwalać od Wyspiańskiego, ale nie od jego myśli, lecz od tonacji jego klasycznego utworu.

Oderwanie od klasycznego utworu jest zauważalne. Sama scenografia odbiega od dramatu Wyspiańskiego. Na scenie widzimy współczesne mieszkanie ubogich lokatorów, o czym świadczy chociażby stara meblościanka z epoki gierkowskiej. Aktorzy oprócz swych wypowiadanych kwestii w tej sztuce dużo tańczą, śpiewają.

- Będzie wesoło i smutno, rock`n rollowo niczym w „Hair”, ale też absurdalnie, a przy tym wyzwalająco , jak z Monty Pythona - zdradza Piotr Cieplak. - Będzie tu i szopka polska, ale i nieco makabryczny kabaret.

W tym spektaklu jednym z ważniejszym elementów jest muzyka i dźwięk. - Jak to bywa u Cieplaka – muzyki jest zawsze dużo - podsumował Michał Litwiniec, autor muzyki do spektaklu. - Kiedy z współtwórcą Pawłem Czepułkowskim zadaliśmy reżyserowi pytanie, jaka ma być, odpowiedział - totalny miszmasz. Będą więc różne style – zaczynamy gospelem, zaraz potem trip hop, potem jest dużo mistycznych sytuacji i dużo śpiewanych części a capella. Poza tym jest mnóstwo efektów – odgłosy czajników, spłuczek, otwierania lodówki. U Cieplaka jest jak w słuchowisku radiowym, wspiera się on konkretnymi dźwiękami.

Niewątpliwie szykuje się więc kulturalna petarda na legnickiej scenie Teatru Modrzejewskiej. I tym razem nie tylko miłośnicy Melpomeny będą usatysfakcjonowani, także i fani muzyki. Warto sprawdzić więc co przygotowali mieszkańcom Legnicy duet Drab i Cieplak.

Magdalena Drab
WYZWOLENIA
inspirowane dramatem Stanisława Wyspiańskiego
reżyseria: Piotr Cieplak
scenografia: Andrzej Witkowski
muzyka: Paweł Czepułkowski i Michał Litwiniec
ruch sceniczny: Leszek Bzdyl

DEKORACJA/ MASKA 5: Magda Skiba
KOBIETA OBSADZONA JAKO KONRAD : Magda Drab
POCZĄTEK/ MASKA 8: Ewa Galusińska
TĘŻYZNA/ MASKA 7 : Magda Biegańska
DYSTYNKCJA/ MASKA 12: Zuza Motorniuk
SYTOŚĆ/ MASKA 10: Małgorzata Urbańska
ŁEZKA W KĄCIKU/ MASKA 6: Katarzyna Dworak
WRÓŻBA/ MASKA 13: Małgorzata Patryn
CUD/ MASKA 4: Gabriela Fabian
FIRANKA/ MASKA 11: Anita Poddębniak
i!/ MASKA 9: Paweł Palcat
AKTOR, KTÓRY MIAŁ ZOSTAĆ OBSADZONY JAKO KONRAD, ALE TAK SIĘ NIE STAŁO/ MASKA 1 : Bogdan Grzeszczak
KREW/ MASKA 15: Bartosz Bulanda
STRUNA/ MASKA 2: Robert Gulaczyk
REKLAMACJA/ MASKA 3: Rafał Cieluch
DYGOT/ MASKA 14: Mateusz Krzyk

(Ewa Jakubowska, „Teatralna premiera: "Wyzwolenia" Magdy Drab”,  https://e-legnickie.pl, 12.03.2019)