Teatr Modrzejewskiej nie zwalnia ostrego tempa startu w sezon 2006/2007. Po ubiegłotygodniowej premierze „Osobistego Jezusa” szykuje kolejną. Tym razem będzie to szekspirowska klasyka: „Otello” w adaptacji Krzysztofa Kopki i reżyserii Jacka Głomba. Przedpremierowe prezentacje przedstawienia na X Międzynarodowym Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku (sierpień br.) przyniosły twórcom dwie z pięciu nagród regulaminowych konkursu: nagrodę za reżyserię (Jacek Głomb) i nagrodę za najlepszą rolę kobiecą (Desdemona - Ewa Galusińska).

- Szekspir zawsze był dla nas w ważny, był wielką wartością, bowiem zawsze można było nim opowiedzieć o otaczającym nas współczesnym świecie. Tak było gdy robiliśmy „Koriolana”, podobnie było z „Hamletem”. Ale jestem już zmęczony opowiadaniem o towarzyszącej nam współczesnej polityce. Tym bardziej, że akurat ta dziedzina życia uległa w naszym kraju beznadziejnej i totalnej kompromitacji. Dlatego wybrałem „Otella”, w którym razem z Krzysztofem Kopką opowiemy o ludziach i kierujących nimi od zawsze uczuciach. O miłości, namiętności, zazdrości, zdradzie… - tłumaczy wybór dyrektor Teatru Modrzejewskiej w Legnicy Jacek Głomb.

Legnicki teatr ma szczęśliwą rękę do szekspirowskich adaptacji. „Jak wam się podoba” i „Koriolan” wygrywały przed laty ogólnopolski konkurs Fundacji Gedanense na wystawianie sztuk wielkiego Anglika.
- Spróbujemy zrozumieć i pokazać na scenie, co kieruje człowiekiem, nie światem, nie historią… . Dlatego nasz „Otello” w całości rozgrywać się będzie w trakcie morskiej podróży portugalskiej załogi statkiem „Speranza” (Nadzieja), którego dowódcą jest tytułowy bohater. W tej zamkniętej, odizolowanej przestrzeni jej uczestnicy skazani są na siebie, towarzyszy im podniecenie, strach, pijaństwo, zanik dyscypliny, bójki… W efekcie emocje bohaterów ulegają niezwykłej intensyfikacji. Czym innym okazuje się zdrada na statku, którego nie da się opuścić, a czym innym jest ta w codziennym życiu, w którym zawsze można trzasnąć drzwiami i wyjść. Napięcie rośnie, gdy rejs zaczynający się jako banalna podróż handlowa na skutek sztormu i błędu (zamiaru?) kapitana zamienia się w misję podróży na Wyspy Szczęśliwe – objaśnia reżyser przedstawienia.

- Krzysztof Kopka, który zajął się adaptacją, dopisał tekst, cały czas pamiętając o zachowaniu szekspirowskiej stylistyki. W naszej wersji pojawi się Przeklęta, która prorokuje Otellowi i Desdemonie ślub i śmierć. Postać tej wiedźmy została wymyślona na podstawie opowieści o wyprawach morskich.
- Czytałem o skazańcach, którzy byli brani na pokład jako „mięso armatnie”, aby sprawdzać, czy na nieznanych lądach nie ma ludożerców. Przeklęta również dopuściła się przestępstwa. Otruła swego męża - opowiada Jacek Głomb.
W spektaklu będzie bardzo dużo granej na żywo muzyki, którą wykona zaprzyjaźniony z legnicką sceną zespół „Kormorany”. Dzięki przenośnej scenografii Małgorzaty Bulandy (sceną jest zbudowany pokład statku, reszta to żagle, trapy, liny i inne żeglarskie akcesoria - przyp. red.) „Otella” będzie można grać w różnych przestrzeniach, zarówno w teatrze, jak i w dowolnie wybranej przestrzeni. Ma to tym większe znaczenie, że z właśnie z tym przedstawieniem Teatr Modrzejewskiej wyjedzie już niedługo (w październiku) w artystyczną podróż do Ameryki (Santa Barbara, Los Angeles, Chicago).

- W Ameryce Szekspira robi się bardzo klasycznie, wiernie oryginałowi, nie szuka się adaptacji nowatorskich, tak jak ma to miejsce w przypadku legnickiego „Otella”, a szerzej w całej współczesnej sztuce europejskiego teatru. Dlatego jestem pewien, że adaptacja i realizacja Teatru Modrzejewskiej będzie się podobała amerykańskiej widowni – mówił przed miesiącem w Legnicy John Blondell, aktor, reżyser i dyrektor Lit Moon Theatre Company z Santa Barbara w Kalifornii.

Premiera przedstawienia odbędzie się w sobotę 16 września o godz. 20.00 na znanej już z „Hamleta, księcia Danii” i „Zony” Scenie na Nowym Świecie (budynek byłego Wojewódzkiego Domu Kultury).

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Wiliam Szekspir „Otello”

adaptacja: Krzysztof Kopka
reżyseria: Jacek Głomb
asystent reżysera: Przemysław Bluszcz
scenografia: Małgorzata Bulanda
ruch sceniczny: Leszek Badyl
muzyka: Kormorany

Grają:

Przemysław Bluszcz (Otello, kapitan statku „Speranza”)
Rafał Cieluch (Jagon, jego oficer)
Paweł Palcat (Kasjo, pasażer, później porucznik na statku)
Bogdan Grzeszczak (Lodowico, kapelan wyprawy)
Gracjano (sternik)
Tadeusz Ratuszniak (Rodrygo, marynarz)
Paweł Wolak (Montano, marynarz)
Lech Wołczyk (Marynarz)
Małgorzata Urbańska (Emilia, marynarz, później służąca Desdemony)
Magda Skiba (Viola, prostytutka)
Ewa Galusińska (Desdemona, córka bankiera sponsora wyprawy)
Katarzyna Dworak (Bianka, jej służąca)
Justyna Pawlicka (Mniszka)
Anita Poddębniak (Przeklęta)