Już w najbliższą niedzielę 10 lutego w legnickiej kawiarni teatralnej będzie można obejrzeć i posłuchać pierwszej popremierowej prezentacji najnowszego programu kabaretowego legnickich aktorów. „Portret Polaka po szkodzie” złożono z nowych, czasami zaskakujących i dowcipnych, interpretacji piosenek Jacka Kaczmarskiego. Kolejna okazja w piątek 15 lutego. W obu przypadkach start o godz. 19.00.


Wybrane do kabaretowych wykonań teksty pochodzą z różnych okresów twórczości Jacka Kaczmarskiego, bystrego krytyka ludzkich słabości, poety czasu przełomu zawieszonego między beznadzieją próchniejącego komunizmu, a rozczarowaniem lat transformacji i narodzin drapieżnego kapitalizmu, w których idee rozmieniono na drobne - na kariery i pieniądze. „Zawsze jest konieczność wyboru: pomiędzy aktywnością i biernością, buntem i posłuszeństwem, myśleniem i jedzeniem. I dlatego kiedyś śpiewaliśmy o niewoli, teraz — o tym, co zrobić z wolnością” — mówił po latach w jednym z wywiadów Jacek Kaczmarski.

- Regułą było takie złożenie tekstów, z którego wyniknie spójna opowieść o współczesnych rodakach - rodzaj minifabuły o dość luźnej strukturze, ale dostrzegalnej spójności narracyjnej. Taka opowieść pokaże właśnie mniej znaną twórczość Kaczmarskiego, a jednocześnie udowodni, że to poeta umiejący operować różnymi językami, poeta, który i dzisiaj - kiedy istnieje niebezpieczeństwo, że zastygnie w krzywdzący, upraszczający posąg - jest istotny i żywy – objaśnia kierownik literacki legnickiego teatru Robert Urbański.

Zaprezentowany premierowo w niedzielny wieczór 20 stycznia program „Portret Polaka po szkodzie” dał legnickim aktorom okazję do bardzo swobodnej, autorskiej interpretacji poetyckich tekstów w niekonwencjonalnych aranżacjach (Łukasz Matuszyk) i w odległej od oryginału oprawie muzycznej (Andrzej Janiga – elektroniczne pianino i akordeon, Maciej Błach – puzon).

  • Piotr Kanikowski, 24legnica.pl: W oryginalnych wykonaniach na pierwszy plan wybijał się nieznośny patos tych tekstów. Podkreślały go dramatyczne uderzenia w struny gitar i rozdzierające staccato wygrywane na fortepianie przez Zbigniewa Łapińskiego. Myślałem zawsze, że to twórczość w sam raz na podniosłe szkolne akademie z okazji rocznic narodowych klęsk, ale nie na rozrywkowy wieczór w kawiarni. Myliłem się. Dzięki aktorskiej interpretacji i dowcipnym, zaskakującym aranżom Łukasza Matuszyka (na pianino, akordeon, puzon) utwory Kaczmarskiego nabrały kabaretowej lekkości.

Piosenki śpiewają (solo, w duetach i chórkach): Katarzyna Dworak, Gabriela Fabian, Ewa Galusińska, Zuza Motorniuk, Małgorzata Patryn, Magda Skiba, Małgorzata Urbańska, Bartosz Bulanda, Rafał Cieluch, Bogdan Grzeszczak, Robert Gulaczyk, Mateusz Krzyk, Paweł Palcat, Albert Pyśk i Paweł Wolak. Opiekę reżyserską nad kabaretowym programem zapewnił wielki fan twórczości i dobry znajomy Jacka Kaczmarskiego, aktor i jeden z kluczowych współtwórców przedstawień i legendy Teatru Ósmego Dnia w Poznaniu, przez lata działacz opozycji antykomunistycznej i twórca kultury niezależnej, Marcin Kęszycki.

"Portret Polaka po szkodzie. Niewesoły kabaret do słów Jacka Kaczmarskiego" jest czwartym programem legnickiego kabaretu literacko-muzycznego „Piękna Helena” po: „Skumbriach w tomacie” (2006) wg Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, „Śpiewać każdy może” (2010) wg Jonasza Kofty oraz satyrycznym „Wesołym miasteczku”(2016) wg Juliana Tuwima.

Bilet 35 zł (ulgowy 30 zł). Rezerwacja tel. 76 72 33 505 lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Bilet można kupić także w Internecie: https://teatrlegnica.interticket.pl

Grzegorz Żurawiński