"Wieloryb" to oparta na książce Jerzego Limona opowieść inspirowana zdarzeniami historycznymi naszego regionu. Sensacyjno-historyczną sztukę w gdańskim Teatrze Miniatura reżyseruje Jacek Głomb. Premiera 16 września. Dla trójmiejskiej Gazety Wyborczej pisze Katarzyna Sudoł.
 
- Spektakl przygotowuje Jacek Głomb, znany z inscenizacji w nietypowych przestrzeniach, więc widzowie będą mieli okazję odkryć nasz teatr z trochę innej strony, doświadczyć tej przestrzeni inaczej - opowiada Agnieszka Kochanowska z Teatru Miniatura. Głomb jest reżyserem teatralnym i filmowym, dyrektorem Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy i niedawnym laureatem Nagrody im. Zygmunta Hübnera "Człowiek Teatru 2018". W Gdańsku przeniesie na scenę tekst stworzony przez profesora Jerzego Limona, anglistę i szekspirologa, dyrektora Teatru Szekspirowskiego.
 
A książka ta jest naprawdę niezwykła. To zbiór listów, poezji, dramatów i fikcyjnych archiwaliów, które przenoszą czytelnika w wyobrażony świat. Taki, który jednak odnosi się wprost do prawdziwych zdarzeń z historii regionu. Wszystko to tworzy sensacyjną, pełną tajemnic i przygód opowieść. - Historia jest bardzo nietypowa, z elementami sensacji i fantastyki, ale też ciekawie komentująca naszą obecną polską rzeczywistość - opowiada Agnieszka Kochanowska z gdańskiego teatru. "Wieloryb" to brawurowa gra z polskim kanonem kultury, opartym wciąż na romantycznych fantazmatach: mistycyzmie, poświęceniu, niespełnionej miłości, wsparciu nadprzyrodzonych, pozaziemskich istot.
 
- Od wielu lat chciałem sięgnąć po "Wieloryba" i planowałem nawet, by wystawić go na legnickiej scenie. Propozycja, by zająć się tym tekstem w Gdańsku, jest jednak zdecydowanie bardziej atrakcyjna. Chociażby z uwagi na odniesienia do lokalnych historii, w tym do postaci Wałęsy - mówi reżyser spektaklu. Dodaje również, jak ważnym wątkiem jest dla niego ten nawiązujący do prób korygowania historii. - Dziś wybrzmiewa on w naszym kraju mocniej niż dwadzieścia lat wcześniej - dodaje Głomb.
 
Premiera spektaklu odbędzie się 16 września na Dużej Scenie Teatru Miniatura. - Już teraz możemy powiedzieć, że na pewno dużo się będzie działo i zobaczycie Miniaturę z zaskakujących perspektyw - dodają twórcy.
 
Za scenariusz na podstawie książki Limona odpowiada Romuald Wicza-Pokojski, dyrektor Miniatury, za scenografię - Małgorzata Bulanda, za muzykę - Łukasz Matuszyk, za choreografię - Katarzyna Kostrzewa. Muzykę na żywo zagra Jowita Cieślikiewicz.
 
Spektakl przeznaczony jest dla widzów dorosłych, bilety można nabyć w cenie 25-30 zł.
 
(Katarzyna Sudoł, "Teatr Miniatura tym razem zaprasza dorosłych. Zbliża się "Wieloryb"", http://trojmiasto.wyborcza.pl, 12.09.2018)