Pięć projektów zakładających zabawy i twórczą edukację legnickich dzieci i młodzieży przygotował na nowy sezon legnicki Teatr Modrzejewskiej powierzając realizację zadań, związanemu z teatrem Stowarzyszeniu Inicjatyw Twórczych. Większość realizowana będzie na - uruchomionej wraz z premierą słynnego „Made in Poland” - Scenie na Piekarach (w byłym markecie spożywczym) na największym legnickim osiedlu mieszkaniowym. Całość koordynuje legnicki Klub Gońca Teatralnego.

Klub Gońca Teatralnego w Legnicy to krajowy ewenement. Powstał jako pierwszy w kraju wraz z ideą zaszczepianą przez niegdysiejszego redaktora naczelnego nieistniejącego już pisma teatralnego („Goniec teatralny”) Macieja Nowaka (jeszcze przed wakacjami br. wieloletniego dyrektora Teatru Wybrzeże w Gdańsku). Dziś legnicki KGT jest już ostatnim, który działa w Polsce…
- Tym bardziej się dziwię i odczuwam żal, że minister kultury odmówił nam drobnych pieniędzy na wsparcie działań edukacyjnych dla dzieci i młodzieży, w tym zwłaszcza cieszących się ogromnym zainteresowaniem najmłodszych dzieciaków z biednego betonowego osiedla zajęć w ramach Szkoły Czarodziejów Wyobraźni. Cóż, podobnie postąpił odmawiając dofinansowania naszych nowych projektów teatralnych… - mówił z goryczą w poniedziałek 11 września dyrektor legnickiej sceny Jacek Głomb.
Szkoła Czarodziejów Wyobraźni to najgłośniejszy, ale tylko jeden z pięciu projektów teatralnych (ale także: plastycznych, muzycznych, tanecznych, filmowych itp.) zajęć edukacyjnych dla młodych mieszkańców miasta.
- Dzieciaki już przychodzą, mimo że zajęcia rozpoczynamy za tydzień. Myślę, że podobnie jak w ubiegłym roku w naszych zabawach dla najmłodszych pomagać będą nam rodzice, ciocie, babcie… - zauważyła prezeska Stowarzyszenia Inicjatyw Twórczych Katarzyna Kazimierczak.
- Scena na Piekarach już odniosła sukces. Nadal będzie ważnym miejscem, w którym wystawiać będziemy dorosłe propozycje naszego teatru. Właśnie tam, na osiedlu, pokażemy w przyszłym roku legnicką wersję „Dziadów w reżyserii Lecha Raczaka. Ale nam chodzi także o to, by to miejsce było bliskie okolicznym mieszkańcom i jak najczęściej dla nich otwarte. Dla nich i ich dzieci – deklarował dyrektor Teatru Modrzejewskiej Jacek Głomb.
Scena na Piekarach nie będzie jedynym miejscem realizacji teatralnych zajęć edukacyjnych w Legnicy. Część z nich odbywać się będzie w głównym budynku teatru, część w teatralnych warsztatach (Scena na Jordana).


+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++


Edukacja teatralna dzieci i młodzieży
w nowym stylu, z oryginalnym programem!
SEZON 2006/2007


Teatr Modrzejewskiej, działając wspólnie ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Twórczych, realizuje pięć projektów edukacyjnych dla różnych grup wiekowych. Zajęcia rozpoczynają się 18 września br.

Rozszerzamy działalność na Scenie na Piekarach:

1. „Szkoła Czarodziejów Wyobraźni” – (kontynuacja udanego projektu rozpoczętego dwa sezony temu) twórcze zabawy dla dzieci ( do 8 lat) i rodziców. Zajęcia teatralne, plastyczne, muzyczne, filmowe, taneczne i inne, realizowane na Scenie na Piekarach. Bez ograniczeń dla liczby uczestników!
Prowadzący: Katarzyna Kaźmierczak, Joanna Gonschorek, Tomasz Baran, Magdalena Biegańska.
Miejsce: Scena na Piekarach – poniedziałki 16.30 – 18.00

2. Ponadto w ramach Szkoły Czarodziejów Wyobraźni proponujemy: Środy z bajką – raz w miesiącu czytanie dzieciom bajek, spisywanie Wielkiej Księgi Bajek oraz Kącik Burmucha – miejsce gdzie dzieci będą mogły porozmawiać o swoich problemach i smutkach. Prowadzący: j.w.
Miejsce: Scena na Piekarach – środy 16.30 – 18.00

* Bardzo ważnym elementem pracy na Scenie na Piekarach w tym sezonie, będzie stworzenie grupy wolontariuszy, którzy będą się uczyli jak pracować z dziećmi, jak im i sobie pomagać. Spotkania z wolontariuszami planujemy w piątki, ale dopiero wówczas, kiedy grupa wolontariuszy powstanie.
Zapisy dla chętnych na Scenie na Piekarach w poniedziałki, wtorki, środy w godz. 16.30 – 18.00.

3. „Mały Goniec” – cykl zajęć teatralnych, psychologicznych i plastycznych. Jak wychować szczęśliwe dziecko? Jak budować więzy przyjaźni, sympatii i tolerancji w otoczeniu pełnym konfliktów?
grupa wiekowa 9-12 lat.
Prowadzący: Joanna Gonschorek, Bartek Sroka.
Miejsce: Teatr (wejście od strony Starego Ratusza) –środy 16.30 – 18.00

4. „Kalejdoskop” – od teatralnego abecadła do etiud scenicznych; czteroetapowy projekt edukacyjno-warsztatowy dla gimnazjalistów, którzy chcieliby polubić i poznać teatr z bliska, a nawet spróbować swoich sił podczas zajęć o charakterze scenicznym.
Prowadzący: Małgorzata Urbańska, Tomasz Baran.
Miejsce: Scena na Piekarach – wtorki 16.30 – 18.00

5. „Ślady” – pięciomodułowy projekt dla młodzieży ponad gimnazjalnej (rozwój osobisty, plastyka, literatura, muzyka, teatr). Finałowym elementem programu będzie przygotowanie i zagranie końcowego spektaklu (happeningu), wykorzystującego doświadczenia i umiejętności nabyte w każdym z modułów projektu.
Prowadzący: Katarzyna Kaźmierczak, Joanna Gonschorek, Bartek Sroka, Amadeusz Naczyński, Mariusz Rodomyski.
Miejsce: Scena na Jordana – czwartki 16.30 – 18.00

Szczegółowe informacje: Joanna Rostkowska – instruktor teatralny,
tel.076/72 33 518, 076/72 33 502 w godz. 10.00 – 16.00 lub teatr©teatr.legnica.pl