W najbliższą sobotę (23 kwietnia) w legnickim teatrze będzie można obejrzeć monodramy i recytacje oraz posłuchać poezji śpiewanej w wykonaniu młodzieży i dorosłych z regionu legnickiego. W tym dniu wystąpi 31 laureatów eliminacji miejskich ze: Złotoryi, Lubina, Polkowic, Chojnowa, Legnicy, Jawora i dodatkowo w tym roku, także z Głogowa. A to wszystko podczas eliminacji rejonowych 61. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Informuje Joanna Rostkowska.


Konkurs rozpoczną monodramy, których będzie pięć, potem zaprezentuje się 17 recytatorów i 9 osób w turnieju poezji śpiewanej. Uczestników oceni jury w składzie: Albert Pyśk- aktor legnickiego teatru oraz instruktorki teatralne: Edyta Pietruszka z Wrocławia i Urszula Frąszczak-Matyjewicz z Bolesławca.

Ogólnopolski Konkurs Recytatorski ma kilkudziesięcioletnią tradycję, a jego laureatami było wielu znanych polskich aktorów m.in. Janusz Gajos, Jan Englert, Magdalena Cielecka, Marek Kondrat i Michał Żebrowski. Wśród legnickich aktorów w konkursie zdobywali nagrodym.in.: Paweł Wolak i Mateusz Krzyk.

W naszym regionie największą popularnością, jak co roku, konkurs cieszy się w Legnicy i Złotoryi. W repertuarze pojawi się literatura klasyczna: Williama Szekspira, Fiodora Dostojewskiego i Juliana Tuwima oraz współczesna: Doroty Masłowskiej, Sophie Morgan i Caleen Hoover. W poezji śpiewanej nieustannie lubiana jest Agnieszka Osiecka, ale pojawią się też utwory autorskie wykonawców oraz Jacka Cygana i Osipa Mandelsztama. W tym roku w eliminacjach miejskich w Legnicy (które miały miejsce również w legnickim teatrze) wystąpiło prawie 40 osób i był to największy miejski konkurs na Dolnym Śląsku. Pozwala to sądzić, że recytowanie i śpiewanie poezji staje się w Legnicy coraz bardziej popularne.

Kolejny, wojewódzki etap konkursu, planowany jest 7 maja w Teatrze Starym w Bolesławcu. Tam zaprezentuje się po 6 osób z dolnośląskich regionów: wrocławskiego, jeleniogórskiego, wałbrzyskiego i legnickiego.

61.Ogólnopolski Konkurs Recytatorski 23 kwietnia br. prezentacje w godz. 10.00 -17.00 na Scenie Gadzickiego w Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy. Przesłuchania są otwarte dla publiczności.

(Joanna Rostkowska, Ogólnopolski Konkurs Recytatorski w sobotę, www.24legnica.pl, 21.04.2016)