Teatr Modrzejewskiej w Legnicy będzie gościł The Transversal Theater Company z Kalifornii, który przedstawi spektakl „Niebieski cień” („Blue shade”) będący czarną komedią z elementami absurdu, surrealizmu i musicalu. Jedyny legnicki spektakl sztuki Bryana Reynoldsa grany będzie na dużej scenie teatru 1 czerwca. Początek godz. 20.00. Dla ułatwienia – opis spektaklu…

Akcja sztuki rozgrywa się w pełnej konfliktów etnicznych dzielnicy jaką jest Brooklin. Inspirowana „Woyzeckiem” G. Buchnera metaforyczna opowieść o Joeyu Mazzonim, młodym mafioso, starającym odnaleźć się w chaosie współczesnej rzeczywistości sensacyjnych talk-show, włoskiej mafii, koncernów farmaceutycznych i dokonać życiowych wyborów zgodnie z dyktatem pop-kultury.

Joey Mazzoni stara się sprostać oczekiwaniom cywilizacji opartej na idei poprawności politycznej, mimo swych ewidentnie „niepoprawnych” poglądów. Okaże się to niełatwe, bo los zadrwi z bohatera pogrążonego w chaosie własnych uprzedzeń.

Wartka akcja, komizm, doskonałe aktorstwo i nowoczesne rozwiązania techniczne to główne atuty sztuki.


The Transversal Theater Company
gościnnie w Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy
Bryan Reynolds
BLUE SHADE/NIEBIESKI CIEń
reżyseria: Robert Cohen
1 czerwca 2007 godz. 20.00
bilet: 10 zł

 
Bryan Reynolds – amerykański dramatopisarz, reżyser i filozof - twórca doktryny „transversal theatre” („teatru poprzecznego”), wyłożonej m.in. w książkach „Becoming Criminal” („Stając się przestępcą”, 2002) i „Performing Transversally” („Występy w poprzek”, 2003). Reynolds poszukuje w nich sposobów na wyjaśnienie mechanizmów, które rządzą ludzkimi społecznościami. Dąży do tego, by uczynić ludzi bardziej świadomymi materialnych oraz ideologicznych środków, przy pomocy których rozwija się w nich poczucie podległości, a w ślad za tym – by zachęcać nas do poszukiwania doświadczeń poza dobrze utrwalonymi, narzuconymi nam ograniczeniami. Skłonienie nas do alternatywnego myślenia, odczuwania i działania, które czyni z nas jednostkami bardziej świadomymi, o zwiększonym poczuciu wagi własnych działań, jest najważniejszym celem doktryny „teatru poprzecznego”. Reynolds jest kierownikiem studium doktoranckiego w dziedzinie teatru na University of Kalifornia w Berkeley w Irvine (doktorat obronił na słynnym i prestiżowym Harvard University).

**********************************************************

BLUE SHADE
Bryana Reynoldsa
(scena po scenie, aż do pewnego momentu…)

1.  Pelham, Nowy Jork: Aleja Hutchison River
Straszny wypadek. Portorykański chłopak ginie. Jego portorykańska dziewczyna uchodzi z kraksy z życiem

2. Show Suzy Wright: Nowy Jork
Show Suzy Wright jest codziennym talkshow w telewizji. Dzisiejszy temat to: „Ludzie, którzy stracili w wypadku kogoś, kogo kochali, pragnąc samemu zginąć w tragicznych okolicznościach”. Portorykańska dziewczyna, która przeżyła wypadek opowiada, co się stało.

3. Magazyn: Bensonhurst, Brooklyn
Włosko-amerykański mafioso Joey Mazzoni ogląda Show Suzy Wright, dopóki nie przerwie mu żona, która na rękach trzyma ich dziecko, Alfonso. Maria karci Joego, że ten nic nie robi, podczas  gdy jego brat Frankie wraz z innym mafiosem Tito przez cały dzień harują. Frankie i Tito wchodzą. Naśmiewają się z Marii dziecka, którego ojciec jest czarnym striptizerem, z którym Maria przespała się na balu maturalnym tuz przed ślubem z Joey'em. Wchodzi Lia. Jest przyjaciółką Joey'a i Marii, ale zna dobrze także Frankiego i Tito, bo pochodzi z tej samej okolicy. Powstrzymuje ich od natrząsania się z Marii i Joey'go, a sama podśmiewa się z Tito, bo ten nie jest w stanie odzyskać pieniędzy od greckiego cukiernika.

4. Show Suzy Wright
Temat dzisiejszego show to „Sukces jest tylko o pigułkę od Ciebie”. Gośćmi Suzy Wright są: dr Jones, Kristin Winston i Morris Katz. Dr Jones wyjaśnia, że wynalazł nowy specyfik o nazwie MAN (Mechanistyczna Odżywka Łagodząca; uwaga: nazwa/skrót nie do oddania po polsku, bo w wersji angielskiej „MAN” oznacza też człowieka). Pomaga to ludziom odnaleźć sens w życiu, stworzyć porządek w chaosie w taki sposób, że świat staje się logiczny z ich własnej, osobistej perspektywy. Kristen Winston i Morris Katz są ochotnikami, którzy brali lek MAN przez jakiś czas. Wyjaśniają publiczności jak bardzo pomógł im ten specyfik. Dr Jones ogłasza, że poszukuje nowych chętnych do udziału w eksperymentalnej terapii.

5. Magazyn
Joey goli Frankiego. Podczas golenia Frankie snuje rozważania na temat tego, co inni myślą o tym, że Maria przespała się z ciemnoskórym striptizerem na balu maturalnym i urodziła czarne dziecko zamiast biologicznego syna Joey'a. Frankie i Tito są tym zniesmaczeni i choć obwiniają o wszytsko Marię, karą obciążają Joey'a. Lia żałuje Joey'a, którego bardzo podziwia. Maria uważa, że Joey jest wspaniały, ponieważ zachował się wobec niej bardzo porządnie i wszystko jej wybaczył, a teraz kocha Alfonso jak swoje dziecko. Oprócz tego Maria szanuje Joey'a za to, że jest taki dobroduszny i... niespecjalnie dobry w mafijnym fachu.

6. Kawiarnia Acropolis: Bath Beach, Brooklyn
Demitris i Zoe są greckimi imigrantami, którzy prowadzą swoją kawiarnię. Joey próbuje odebrać pieniądze, które Frankie i Tito od nich wymuszają. Demitris odmawia zapłacenia Joey'emu, ale potem stwierdza, że zapłaci, jeśli Joey udowodni, że mówi po włosku. Kiedy staje się jasne, że Joey nie potrafi mówić po włosku, Demitris proponuje mu drinka i zostają przyjaciółmi.

7. Magazyn; w tym samym czasie
Kiedy Maria i Frankie upijają się, ich trwający od dawna, wzajemny pociąg do siebie dochodzi do głosu i sprawia, że idą ze sobą do łóżka.

8. Kawiarnia Acropolis
Demitris i Joey pija drinki, tańczą i potem – w zabawie – rozbijają sobie na głowach talerz (wg greckiej tradycji jest to znak przyjaźni). Joey poznaje żonę Demitrisa, Zoę i ich córkę –  Elenę.

9. Magazyn – na zewnątrz
W drodze powrotnej do domu Joey wpada na Marię. Ona mówi, że wszędzie go szukała, a teraz spieszy się do domu, by zwolnić Lię z opieki nad Alfonso.

10.  Magazyn – wewnątrz
W Joey sugeruje Frankiemu i Tito, że nie uda się im odebrać pieniędzy od Greków dopóki ci nie będą mieli okazji otwarcia własnego interesu. Potem próbuje im wyjaśnić, że okruchy, które ma na sobie pochodzą ze wspólnego z Demitrisem rozbijania sobie na głowach talerzy, ale że była to tylko zabawa. Doprowadza to Frankiego do szału.

11. Salon kosmetyczny ; manicure i tipsy: Bensonhurst, Brooklyn
Podczas robienia paznokci w salonie Maria i Lia bawią się w rymowanki, poprzez które odsłaniają ważne dla siebie sprawy w niby to luźnej rozmowie. Lia ujawnia, że chciałaby się przenieść do Kalifornii, by tam zacząć życie od nowa ; z dala od Brooklynu i mafii. Podpowiada Marii, żeby ta wraz z Alfonso zrobiła to samo.

12. Kawiarnia Acropolis
Joey odwiedza Demitrisa i Zoę ze swym synem Alfonso.

13. Ulica: niedaleko od kawiarni Acropolis
W drodze do domu Joey wpada na Marię i Lię, które jadą autem. Maria wścieka się na Joey'a, ze jest nieodpowiedzialny jeśli chodzi o opiekę nad Alfonso. Dziewczyny zabierają dziecko i odjeżdżają.

14. Kawiarnia Acropolis
Frankie odwiedza Demitrisa w sprawie pieniędzy.

15. Instytut Odnowy Człowieczeństwa
Joey odwiedza dr Jonesa, aby dowiedzieć się, czy może zostać uczestnikiem eksperymentalnego programu w stosowaniu nowego specyfiku. Po rozmowie z nim o tym, dlaczego załatwiał się na zewnątrz budynku, dr Jones przyjmuje Joey'a do programu i daje mu pigułki, a także wręcza rachunek za to, że poddał się eksperymentowi. Joey wypatruje
efektów i czeka, by jego życie nabrało sensu.

Reszta musi pozostać niespodzianką. Bawcie się Państwo dobrze!