Po ciężkiej chorobie dziś nad ranem zmarł Włodzimierz Kalski, dziennikarz i publicysta zafascynowany badaniem i opisywaniem zapomnianych dziejów Legnicy, który swoją karierę zawodową rozpoczął od pracy w zespole technicznym Teatru Dramatycznego w Legnicy. Z teatralnym zespołem przepracował 12 lat (1977-1989)…

Włodzimierz Kalski (1954-2007) był jednak przede wszystkim dziennikarzem. Od 1989 roku związał swoje zawodowe losy ze zlikwidowanym w grudniu ubiegłego roku tygodnikiem Konkrety, w którym specjalizował się w tematyce gospodarczej. Był w nim dziennikarzem, redaktorem, wydawcą i sekretarzem redakcji.  Mimo trawiącej go śmiertelnej choroby nie poddał się i – także dzięki niemu – pismo odrodziło się z początkiem tego roku w nowym wydawnictwie i pod nową nazwą Konkrety.pl, w którym to tytule został zastępcą redaktora naczelnego.

Jako publicysta był pierwszym w legnickim środowisku dziennikarskim, który podjął się trudu opisywania zapomnianych, bo przez lata przemilczanych, dziejów miasta. Był autorem pionierskich w tym względzie książek: „Liegnitz, znaczy Legnica”, „Radni i Prezydenci Legnicy 1946-2001”, a także trzytomowej monografii „Tarninów – dzielnica i jej mieszkańcy” – pierwszej zwartej publikacji opisujących dzieje niemieckiej Legnicy i jej mieszkańców w wieku XIX i na początku XX.

Włodzimierz Kalski był także działaczem społecznym. Zainteresowania historią Legnicy sprawiły, że aktywnie uczestniczył w pracach miejskiej komisji zajmującej się nazewnictwem legnickich ulic, traktów i placów. Ukoronowaniem tej części jego aktywności był mandat radnego, który uzyskał w wyborach do rady miejskiej bieżącej kadencji. Miasto, któremu poświęcał swój czas i talent wyróżniło Go w 1999 roku odznaką „Zasłużony dla Legnicy”.

Przyjaciele, a także pamiętający go dobrze z wielu lat wspólnej pracy koleżanki i koledzy z legnickiego teatru składają w tej trudnej chwili wyrazy współczucia żonie, córce i wszystkim najbliższym zmarłego.