Znane są już wyniki II Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port w Gdyni. Wygrał "Bóg Niżyński" Piotra Tomaszuka i Teatru Wierszalin z Supraśla. Legnicki „Osobisty Jezus” Przemysława Wojcieszka oraz "Bomba" Macieja Kowalewskiego to pozostali laureaci tegorocznej edycji R@Port-u.

Jury w składzie: Jan Ciechowicz, Mariusz Grzegorzek, Tadeusz Nyczek, Jacek Sieradzki - przewodniczący i Michał Walczak po obejrzeniu 10 przedstawień konkursowych postanowiło przyznać następujące nagrody:

nagrodę Główną Festiwalu R@Port w wysokości 10.000 zł dla twórców przedstawienia "Bóg Niżyński" Piotra Tomaszuka w reżyserii autora z Teatru Wierszalin z Supraśla;
 
ponadto, dwie równorzędne nagrody po 5.000 zł dla twórców przedstawienia "Osobisty Jezus" Przemysława Wojcieszka w reżyserii autora z Teatru im. Modrzejewskiej z Legnicy; a także dla twórców przedstawienia: "Bomba" Macieja Kowalewskiego w reżyserii autora, spektaklu wyprodukowanego przez ATA. INT. LTD. Spółka Kowalewski - Nazaruk.

Podczas czterech dni festiwalowych osiem scen, na których odbywały się przedstawienia, odwiedziło ponad cztery tysiące widzów, którzy obejrzeli piętnaście spektakli (w tym 10 konkursowych). Około dwa tysiące widzów wykupiło bilety, pozostali to goście zagraniczni, krytycy, artyści, dramaturdzy, dziennikarze. Festiwalowi, któremu w tym roku patronowała twórczość Tadeusza Różewicza, towarzyszyły: pokazy teatru TV, promocje książek, sesja naukową, wystawa plakatów, czytanie dramatu, performance i inne. W opinii organizatorów i jurorów konkurencja była ostra, bowiem II Festiwal R@Port zgromadził najlepsze przedstawienia z całej Polski.

Nagroda dla „Osobistego Jezusa” Przemysława Wojcieszka (premiera w legnickim Teatrze Modrzejewskiej we wrześniu 2006) to wielki sukces autora i reżysera oraz teatru. Tym większy, że „Made in Poland” tego samego zestawu twórców był głównym laureatem ubiegłorocznej, pierwszej edycji gdyńskiego R@Portu, co mogło mieć subtelny wpływ na ostateczne tegoroczne rozstrzygnięcia jurorów. Świadczą o tym entuzjastyczne recenzje po legnickim spektaklu, które nadchodziły z Gdyni (publikowaliśmy je w naszym serwisie). Dodajmy, że sztuka Wojcieszka jest finalistą tegorocznego 13. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, którego ostateczne rezultaty i laureatów poznamy za miesiąc.

Cieszy także nagroda dla „Bomby” Macieja Kowalewskiego znanego legniczanom (i nie tylko) współautora (wraz z Jackiem Głombem i Krzysztofem Kopką) scenariusza i odtwórcy jednej z ról w słynnej „Balladzie o Zakaczawiu”.

*********************************************************

Teatr Modrzejewskiej w Legnicy
Osobisty Jezus
scenariusz i reżyseria: Przemysław Wojcieszek
scenografia: Małgorzata Bulanda
muzyka: Pustki
premiera: 9 września 2006

Grają: Przemysław Bluszcz (Rysiek), Ewa Galusińska (Agata, jego była narzeczona, żona brata Ryśka); Paweł Wolak (Jarek, brat Ryśka), Wiesław Cichy (Tadek, przyjaciel Ryśka, lokalny mafioso), Dariusz Majchrzak (Janusz, przyjaciel Ryśka, ksiądz), Gabriela Fabian (Zośka, była dziewczyna Ryśka), Rafał Cieluch (Bernard, Niemiec), Anita Poddębniak (Milena, matka Agaty).