Co się dzieje, gdy zwykły troll zetknie się pierwszy raz w życiu z teatrem? I w dodatku w nim zamieszka? Tove Jansson napisała o tym piękną, zabawną i wzruszającą książkę: „Lato Muminków”, a jeleniogórska Scena Animacji tamtejszego teatru zrobiła z tego swoją „Potęgę teatru, czyli Muminki”. Przedstawienie obejrzą teraz (czterokrotnie) widzowie w Legnicy.

Powieść rozpoczyna się z rozmachem - od katastrofy. W Dolinie Muminków góra zieje ogniem, wszędzie unoszą się płatki sadzy, ziemia pęka, pochłaniając szczoteczkę do zębów Muminka. Nadchodzi powódź, która stopniowo zalewa dom Muminków. Oczywiście jakoś wiadomo, że wszystko się dobrze skończy, a Muminki zachowują pogodę ducha i zdrowy rozsądek. Gdy pod zalany pod sufit dom podpływa dziwne mieszkanie bez przedniej ściany, Muminki spokojnie się ewakuują i ruszają w świat na statku-teatrze…

Autorką opowieści o Muminkach jest Tove Jansson (1914-2001), Finka pisząca po szwedzku. Urodzona w rodzinie artystycznej (ojciec był rzeźbiarzem, matka - projektantką) już w wieku 14 lat debiutowała w rysunku. Malarstwo studiowała w Sztokholmie, Helsinkach i Paryżu. Jej obrazy, freski i malowidła ścienne odnaleźć można w całej Finlandii, ilustrowała również książki („Alicję w Krainie Czarów” Lewisa Carrolla, „Hobbita, czyli tam i z powrotem” Tolkiena). Sławę Tove Jansson zdobyła jednak głównie jako autorka 9 opowieści o Muminkach, które pisała w latach 1939-1971. Stworzyła w nich własny niepowtarzalny świat pełen tolerancji i wzajemnego zrozumienia, opisany znakomitym, pełnym humoru językiem.

Muminki to istoty o antropomorficznej budowie ciała (nieco podobne do hipopotamów), bohaterowie cyklu jej dziewięciu książek. Według autorki są one odmianą trolli. Pierwsza książka o Muminkach, „Małe trolle i duża powódź”, została napisana przez Tove Jansson w 1945 (pierwsza wersja powstała już w zimie 1939 roku).

Wszystkie książki o Muminkach odniosły wielki sukces: zostały przełożone na ponad trzydzieści języków. Co więcej, Muminki doczekały się swojej wersji teatralnej, filmowej (między innymi serial zrealizowany w Polsce w Studio Małych Form Filmowych Se-ma-for), radiowej, telewizyjnej i komiksowej.

Świat, w którym żyją Muminki, pełen jest rozmaitych stworzeń – żyją w nim Paszczaki, Hatifnatowie, Mimble – każde z nich ma swój punkt widzenia na świat. W Tampere, trzecim co do wielkości fińskim mieście, mieści się Muzeum Doliny Muminków. Natomiast w Naantali, miejscowości położonej niedaleko Turku, powstał park rozrywki "Dolina Muminków".

Główni bohaterowie bajkowego świata Tove Jansson:

Muminek  – zachwyca się światem, czerpie dużo radości nawet z tak małych przyjemności jak zbieranie kamieni i muszelek. Łatwowierny i naiwny, ma dobre serce i łagodne usposobienie. Do wszystkiego podchodzi niezwykle entuzjastycznie
Mamusia Muminka – jest niezwykle wyrozumiała, cierpliwa i tolerancyjna. Często jej rodzina nie jest świadoma jej opieki. Po części dlatego, że Mamusia wie, że każdy najlepiej uczy się na swoich błędach.
Tatuś Muminka – jest niewinny i chłopięcy. Typ marzyciela i romantyka. Jest pisarzem, twórcą pamiętników, a nawet sztuki teatralnej. Uwielbia morze i burze. Jest bardzo dumny ze swojej pozycji w rodzinie
Mała Mi – mieszka wraz z rodziną Muminków. Jest tak mała, że może usiąść na dzbanku do mleka. Złośliwa, czasem nieco agresywna indywidualistka. Mówi to, co myśli i robi to, co chce. Mimo to, ma bardzo pozytywny stosunek do życia
Włóczykij – jest filozofem-włóczęgą. Niezależny, beztroski, nie przywiązuje zbytniej wagi do jakichkolwiek "dóbr ziemskich". Jesienią opuszcza Dolinę Muminków by odwiedzić inne części świata. Jest najlepszym przyjacielem Muminka. Nosi wielki kapelusz i stary płaszcz.
Ryjek – uwielbia błyskotki. Jest leniwy i tchórzliwy, trochę dziecinny. Został zaadoptowany przez rodzinę Muminków i wygląda zupełnie inaczej niż one.
Panna Migotka – jest bardzo romantyczna i dziewczęca. Jest dobrą przyjaciółką Muminka i Małej Mi (choć są to dwa zupełnie różne charaktery). Wciąż marzy o idealnym księciu na białym rumaku. Uwielbia biżuterię i swoje własne odbicie. Ma blond grzywkę i bransoletkę na lewej kostce.
Migotek – brat Panny Migotki. Inteligentny, uwielbia porządek i dobrą organizację. Często urządza zebrania, których przewodniczącym mianuje sam siebie.

*******************************************************

Teatr Jeleniogórski Scena Animacji
Tove Jansson
POTęGA TEATRU CZYLI MUMINKI

adaptacja i reżyseria: Bogdan Nauka
scenografia: Pavel Hubicka
muzyka: Wojciech Ciesiołkiewicz
premiera: 8 października 2006

spektakle na dużej scenie Teatru Modrzejewskiej w Legnicy
24 i 25 kwietnia 2007 o godz. 9.00 i 11.00
bilety: 12 zł (ulgowy 10 zł)
przedstawienie dla dzieci z klas I-IV i… dla dorosłych!

Występują

Dorota Bąblińska-Korczycka, Lidia Lisowicz, Katarzyna Morawska, Radosław Biniek, Sylwester Kuper, Jacek Maksimowicz, Sławomir Mozolewski