Styczniową propozycją na scenie Teatru Modrzejewskiej w Legnicy skierowaną do najmłodszej widowni będzie „Czarodziejskie krzesiwo”, którą sześciokrotnie wystawi zespół Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu. Przedstawienie zrealizowano na motywach jednej z najbardziej znanych baśni Hansa (Jana) Christiana Andersena. O jej scenicznej popularności zaświadcza kilkadziesiąt realizacji w powojennej historii polskiej sceny.

"Czarodziejskie krzesiwo" Krystyny Wodnickiej to bajka sceniczna oparta na motywach baśni Hansa Chrystiana Andersena. Jej fabuła snuje się wokół trzech kluczowych postaci.
Są to Żołnierz-chwat, zła Czarownica i zaklęty Pies, który zjawia się po potarciu krzesiwa niczym Dżinn z lampy Aladyna, gotowy na rozkaz spełnić każde życzenie - dobre lub złe.

Grudziądzka interpretacja klasycznej już, choć nieco zapomnianej baśni Andersena przedstawia odwieczną walkę dobra ze złem. Zło, to oczywiście Czarownica, dobro uosabia zuch – Żołnierz, natomiast Pies, to nic innego jak broń, która w zależności od tego w czyim znajduje się ręku, czynić może uczynki szlachetne lub nikczemne.

Po wielu zaskakujących perypetiach Żołnierz pokonuje Czarownice, poślubia piękną królewnę, a czarodziejskie krzesiwo staje się odtąd, za sprawą fortelu Żołnierza, wykonawcą rozkazów służących wyłącznie dobru. W treść sztuki wmontowano, całkiem zresztą udanie, kilka ciekawych i podnoszących atrakcyjność widowiska elementów scenicznych. Żołnierz to nie tylko wiarus powracający z dalekich wojen, ale przede wszystkim odważny zuch, spryciarz i sowizdrzał.

Czytelna i pouczająca dla dzieci treść bajki wzbogacona została melodyjną, zgraną ze sceniczną akcją, wciąż przecież żywą muzyką Mateusza Święcickiego i chwytliwymi piosenkami, które z werwą i urokiem wykonują aktorzy. Na szczególną uwagę zasługuje bogata scenografia Romana Baranowskiego. Wykonana z wielkim pietyzmem i jednocześnie rozmachem, działa na wyobrażenie i stanowi dodatkowy atut dla całości przedstawienia.

Jak napisał Andrzej Churski w toruńskich "Nowościach" (14 XII 2000) „scenografia Romana Baranowskiego precyzyjnie określa miejsce akcji. Zastosowane sztuczki (np. otwierające się wielkie drzewo, które staje się wnętrzem jaskini) są dobrym wprowadzeniem małych widzów w ciekawy świat technicznych rozwiązań scenicznych".

„Czarodziejskie krzesiwo” grudziądzkiego C.K. Teatr to bajka skierowana do młodej widowni w wieku przedszkolnym i pierwszych klas szkół podstawowych.



Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu
Hans Christian Andersen
CZARODZIEJSKIE KRZESIWO

adaptacja i teksty piosenek: Krystyna Wodnicka
reżyseria: Zbigniew Kulwicki
scenografia, kostiumy: Roman Baranowski
muzyka: Mateusz Święcicki
premiera:10 grudnia 2000

Przedstawienia na dużej scenie Teatru Modrzejewskiej w Legnicy
23, 24, 25 stycznia, godz. 9.00 i 11.00

bilety: normalny – 12 zł, ulgowy – 10 zł