„Likwidacja Tygodnika "Konkrety" to skandal! To kolejny zamach na polskie media. Legniczanie, walczmy o przyszłość naszej gazety”! Transparent o takiej treści zawisł na budynku Teatru Modrzejewskiej w Legnicy. Dlaczego teatr protestuje i apeluje? Rzecz nie dotyczy wyłącznie planów likwidacji jednego pisma. Chodzi o stan zapaści w jakim, na skutek niczym nie krępowanych działań zagranicznych wydawców, znalazł się lokalny rynek medialny. Dowodzi tego raport sporządzony w teatrze…


Raport „Media w Legnicy”. Przerażające studium degrengolady


Na początku lat 90. minionego wieku, na starcie Polski niepodległej, demokratycznej i samorządnej tylko w Legnicy na rynku medialnym funkcjonowały:

* Gazeta Legnicka – dziennik lokalny, miejscowego wydawcy
* Tygodnik Obywatelski TO – niezależny, redagowany i wydawany w Legnicy
* Tygodnik Konkrety – własność spółdzielni dziennikarskiej, redagowany i wydawany w Legnicy (później pojawiła się także lokalna Panorama Legnicka)
* Diecezjalne Radio Legnica oraz Radio L – oba lokalne, redagowane i emitowane z Legnicy
* Ponadto w Legnicy siedzibę miały silne oddziały trzech dolnośląskich gazet regionalnych, dwóch samodzielnych (należących do spółdzielni dziennikarskich): Gazety Robotniczej (Wrocławskiej) i Słowa Polskiego oraz należącej do Agory Gazety Dolnośląskiej (Wyborczej)
* Swoich stałych korespondentów miały: PAP, Telewizja Polska, Polskie Radio, Radio RMF FM oraz ogólnopolski katolicki „Gość Niedzielny”
* Samorząd legnicki był współzałożycielem i udziałowcem Telewizji Regionalnej z siedzibą w Lubinie
* Tworzyła się lokalna legnicka telewizja kablowa

Łącznie legnickie środowisko medialne stanowiło ponad 100 osób zatrudnionych w redakcjach na funkcjach dziennikarskich, wydawniczych i pomocniczych.

Tak było…

Piętnaście lat później, pod koniec 2006 roku bilans lokalnego potencjału medialnego wygląda żałośnie. Nie ma ani jednego (!!) profesjonalnego medium, dla którego Legnica byłaby siedzibą, ani jednego, o którego kształcie decydowaliby legniccy wydawcy i dziennikarze! Pozostały:

* Tygodnik Konkrety (bez redakcji i wiedzy o przyszłości) i Panorama Legnicka (od kilku miesięcy nie jest już tygodnikiem, nie ma własnej redakcji, jest jednodniowym dodatkiem do SP-GW); oba tytuły w fazie agonalnej i w pełnej dyspozycji niemieckiej Verlagsgruppe Passau (za pośrednictwem jej polskiego oddziału Polskapresse)
* Redakcja Słowa Polskiego – Gazety Wrocławskiej (z systematycznie ograniczanym zatrudnieniem i samodzielnością na rzecz centrali we Wrocławiu), własność Polskapresse
* Rozgłośnia radiowa będąca częścią ogólnopolskiej sieci Radia Plus
* Korespondenci: PAP, TVP, Polskiego Radia, TVL
* Telewizja kablowa DAMI (odział sieci ogólnopolskiej)
* Legnicki zespół diecezjalnego „Gościa Niedzielnego” (redaguje dodatek legnicki)

Mamy zatem jedną (!!) redakcję (legnicki oddział SP-GW), trzy mini-zespoły (Radio Plus, TV DAMI, Gość Niedzielny) oraz kilkoro korespondentów. I to wszystko…

Łącznie lokalne środowisko medialne to aktualnie około 20 osób!

*w zestawieniu pominęliśmy inicjatywy internetowe, takie jak portale: lca.pl, legnica.net.pl oraz legnicki teatralny @kt, a także bezpłatne wydawnictwa reklamowe („Express Legnicki” oraz „Gazeta Piastowska”)


**************************************************************************************


Więcej, w tym oficjalne stanowisko teatru, w informacji z 12.12.2006
”Legnicki teatr protestuje przeciw likwidacji regionalnego Tygodnika Konkrety”


Ważne uzupełnienie (korekta): Od 1993 r. obecna jest w diecezji legnickiej "legnicka edycja" Tygodnika Katolickiego "Niedziela" z redakcją w Legnicy. Natomiast wspomniany w tekście "Gość Niedzielny", jest w diecezji obecny dopiero od ubiegłego 2005 roku, ale siedziba lokalnej redakcji znajduje się w Polkowicach – poinformował ks. Piotr Nowosielski, sekretarz Referatu ds. Mediów Legnickiej Kurii Biskupiej