„Wlotka.pl” współczesny, społeczny dramat Pawła Kamzy w jego reżyserii, produkcja Teatru Modrzejewskiej w Legnicy, zdobył nagrodę publiczności XV Międzynarodowego Festiwalu „Zderzenie”, który w niedzielę (26 listopada) zakończył się w Kłodzku. Pospektaklowe spotkanie z legnickim zespołem teatralnym zamieniło się w gorącą, bardzo krytyczną debatę polityczną o współczesnej Polsce.

Zderzenie istnieje od 1991 roku. Festiwal wyrastał z dokonań artystycznych kłodzkiego Teatru KO-KU prowadzonego przez Mariana Półtoranosa), konieczności powołania do życia festiwalu, na którym wszystkie formy teatru i kierunki teatralne byłyby prezentowane na równych prawach artystycznych (stąd nazwa "zderzenie") oraz autentycznej potrzeby społeczności lokalnej. Krytycy, publiczność, dziennikarze i ludzie teatru wystawili pierwszemu Zderzeniu bardzo wysokie oceny, zarówno pod względem artystycznym jak i organizacyjnym, co zachęciło realizatorów do rozbudowania formuły festiwalowej.

Kryterium kolejnych edycji festiwalu Zderzenie stała się chęć "zderzenia" ze sobą różnorodnych zjawisk teatralnych we współczesnym teatrze i poddawanie ich weryfikacji w kontekście festiwalowym. W 1995 roku Zderzenie stało się imprezą o zasięgu międzynarodowym. Od tego czasu festiwal gościł teatry m.in. z Czech, Rosji, Litwy, Węgier, Niemiec, Austrii, Jugosławii, Izraela i Stanów Zjednoczonych.

W ciągu kolejnych edycji Zderzeń widzowie mieli możliwość zobaczenia najważniejszych zjawisk w polskim teatrze współczesnym oraz skonfrontowania ich z dorobkiem twórców z całego świata. Prezentowali w Kłodzku swoje przedstawienia m.in. Leszek Mądzik i Scena Plastyczna KUL, Janusz Wiśniewski, Mikołaj Grabowski, Ewa Wycichowska i Polski Teatr Tańca, Towarzystwo Wierszalin, Ośrodek Praktyk Teatralnych Gardzienice, Teatr 3/4 Zusno, Śląski Teatr Tańca, Teatr Ekspresji Wojciecha Misiury, Teatr Ósmego Dnia, Teatr Provisorium, Krakowski Teatr Scena STU, Teatr Rampa. Występowały tu również młode teatry, jak Dada von Bzdulow, Teatr K2, Teatr Montownia czy Biuro Podróży, które w ostatnich latach zdobyły sobie uznanie w Polsce i na świecie.

Tegoroczny XV Festiwal „Zderzenie” zorganizowany przez Towarzystwo Teatralne Zderzenia i Kłodzki Ośrodek Kultury dofinansowano ze środków: Miasta Kłodzka, Starostwa Powiatu Kłodzkiego i Województwa Dolnośląskiego. Fundatorem nagród i mecenasem imprezy był wałbrzyski poseł PiS Ryszard Wawryniewicz.


PROTOKÓŁ JURY
XV MIęDZYNARODOWEGO FESTIWALU „ZDERZENIE”
KŁODZKO 26 LISTOPADA 2006


Jury w składzie: Joanna Mazurkiewicz
Joanna Półtoranos
Joanna Załucka

po przeliczeniu głosów oddanych przez publiczność karnetową stwierdza, że wg kolejności oddanych głosów przyznaje się:

Grand Prix dla spektaklu „Blask Życia” w reż. Mariusza Grzegorzka z Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi

Nagroda Publiczności za reżyserię spektaklu „WLOTKA.PL” dla Pawła Kamzy z Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy

Nagroda Młodych Krytyków dla Spektaklu „INNA” w wykonaniu Mirelli Rogozy w reżyserii Mariana Półtoranosa z Teatru KO-KU w Kłodzku


**************************************************************************************


Teatr Modrzejewskiej w Legnicy
Wlotka.pl
scenariusz i reżyseria: Paweł Kamza
współpraca reżyserska: Tomasz Sobczak
scenografia: Ewa Beata Wodecka
muzyka: Keir Neuringer
premiera: 7 maja 2006
Scena na Piekarach

„W tonacji dowcipno-lirycznej Paweł Kamza pokazuje małomiasteczkową sitwę, splata losy kilkunastu postaci, jakby celował w nową wersję "Wesela". Opowiada o przedsiębiorcy, któremu spalono fabrykę, dyspozycyjnej dziennikarce, hodowcy gołębi chorym na raka, kobiecie z urojoną ciążą, księdzu, który ucieka przed kochającą go kobietą. Ta próba społecznej panoramy zasługuje na szacunek, celnie opisuje polskie piekiełko (…).
Legnicką "Wlotkę" obejrzałem w Krakowie, w Łaźni Nowej, na festiwalu Eldorado, próbującego odpowiedzieć na pytanie, dlaczego uciekamy z kraju, który dla wielu mógłby być już ziemią obiecaną. Czemu nie lubimy Polski, co nas w niej dławi, co mierzi? Jednoznacznej odpowiedzi ani we "Wlotce" ani w innych realizacjach nie było, bo nie mogło być. Teatr nic za nas nie zrobi”.
(Łukasz Drewniak, Dziennik 9.06.2006)

„Spektakl "Wlotka.pl" według tekstu Pawła Kamzy i w jego reżyserii porusza i niepokoi. Z niezrozumiałych powodów Kamza nie jest tak modny jak czołowy polski teatralny skandalista Jan Klata. Niesłusznie. Od lat uważnie obserwuje Polskę i Polaków, odważnie, ostro komentuje naszą rzeczywistość. Kto pamięta choćby jego "Szpital Polonia", w którym sportretował kraj przez pryzmat zadłużonego szpitala, wie, o czym mowa. "Szpital..." był pełen gorzkiego dowcipu. Prawdziwego humoru brakuje we "Wlotce.pl". Znak czasów?
Sam Kamza o swoich spektaklach mówi: "sztuka polityczna o polityce codzienności". Dziś szczególnie dotkliwej (…). Wielkie brawa dla Pawła Kamzy”.
(Małgorzata Matuszewska, Słowo Polskie Gazeta Wrocławska 10.05.2006)