Legniczanin Tomasz Kot, który jako nastolatek debiutował w legnickim Teatrze Modrzejewskiej, pamiętny odtwórca tytułowej roli w legnickiej inscenizacji „Hamleta, księcia Danii”, za rolę Ryszarda Riedla w filmie Jana Kidawy-Błońskiego „Skazany na bluesa” uzyskał nominację do (przyznawanej od 1969 roku) Nagrody im. Zbigniewa Cybulskiego 2005 wręczanej aktorom najmłodszego pokolenia artystów teatru i filmu – doniosło Życie Warszawy.

"Zbyszek Cybulski nie zdążył do swojego ostatniego pociągu. Młodzi aktorzy mogą nie zdążyć nacieszyć się nagrodami za role, skoro odbierają je z opóźnieniem, które zawstydziłoby nawet PKP.
Nominacje do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego 2006 otrzymali m.in. Karolina Gruszka i Łukasz Simlat za film "Kochankowie z Marony" (wyprodukowany rok temu i wtedy też pokazywany na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Ale w kinach zaprezentowany dopiero przed tymi wakacjami. Poślizg niemały.).
Podobnie rzecz się ma z pozostałymi filmami, które pozwoliły pokazać aktorski kunszt: Agnieszce Warchulskiej ("Teraz ja") i Piotrowi Głowackiemu ("Oda do radości"). Jednak już "Skazany na bluesa", w którym zagrał nominowany Tomasz Kot, i "Komornik" z Kingą Preis miały premiery w 2005 r.

Role z archiwum

Dla widza, zalewanego w ciągu roku lawiną filmów, produkcja sprzed kilkunastu miesięcy to już archiwalium. A rola, choćby najlepsza, to przebrzmiała melodia. Zwłaszcza że o swoje pięć minut walczą kolejni młodzi, o których mówi się, choćby przy okazji festiwali. Dziś gorącymi festiwalowymi nazwiskami są: Jowita Budnik (rewelacyjna w filmie "Plac Zbawiciela" Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego czy Marta Malikowska (grająca w "Przebacz" Marka Stacharskiego). Obie nagrodzone w Gdyni - pierwsza za najlepszą główną rolę kobiecą, druga za debiut".

(Jolanta Gajda-Zadworna i Anna Killan, „Osobowy pociąg do sławy”, Życie Warszawy 29.09.2006)

***************************************************************

Tomasz Kot (1977)

Urodził się w Legnicy. Choć marzył o karierze artysty malarza, przez rok uczył się w seminarium duchownym. Aktorstwem zainteresował się w liceum, jako uczestnik zajęć legnickiego Klubu Gońca Teatralnego. Maturę zdał za drugim podejściem, ale bez problemu dostał się do krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Po skończonych w 2001 roku studiach dostał angaż do Teatru Bagatela w Krakowie.

Debiutował na scenie Centrum Sztuki-Teatru Dramatycznego w Legnicy (później Teatr Modrzejewskiej) w przedstawieniu „Panna Tutli-Putli” S. I. Witkiewicza (1996), w reżyserii Wiesława Cichego. W tym samym teatrze wystąpił z monodramem „Edzio” Bruno Schulza (1996), w reż. Krzysztofa Kopki. Był tytułowym bohaterem „Hamleta, Księcia Danii” Williama Shakespeare (2001) w reżyserii Kopki i inscenizacji Jacka Głomba.
Po raz pierwszy na scenie Teatru Bagatela wystąpił jako Piotr Dobczyński w „Rewizorze” Mikołaja Gogola (2002), w reż. Macieja Sobocińskiego. Jest zadowolony ze swojej kreacji w „Ślubie” Witolda Gombrowicza (2002), w reż. Waldemara Śmigasiewicza, gdzie zagrał Henryka. Dobre recenzje zebrał za rolę Czarusia, młodego aktora, który nie rozstaje się z telefonem komórkowym w przedstawieniu „Ca-sting” Rafała Kmity wystawionym w Krakowskim Teatrze Scena STU w 2002 r. Był Tytusem w „Testosteronie” Andrzeja Saramonowicza (2005), w reż. Piotra Urbaniaka.

W czasie studiów wystąpił w przedstawieniu Teatru Telewizji pt. „Wybór” Jacka Włoska (1999), w reż. Jerzego Stuhra. Zagrał także w „Balladzie o Zakaczawiu” Macieja Kowaleskiego i Jacka Głomba (2002), w reż. Waldemara Krzystka.

Już w 1996 roku został uhonorowany nagrodą dla najlepszego adepta sztuki aktorskiej na scenach polskich na Barbórkowych Spotkaniach Teatrów w Dąbrowie Górniczej. Za rolę Ojca w dyplomowym przedstawieniu „Sześć postaci szuka autora” Luigi Pirandella na Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi w 2001 roku otrzymał wyróżnienie prezydenta miasta Łodzi.

Pojawił się w serialach „Całkiem nowe miodowe lata” (2004), „Na dobre i na złe” (2004-2005), „Wiedźmy” (2005). Był handlowcem Jackiem Darewiczem w „Camera Cafe” (2004) Jurka Bogajewicza i komisarzem Andrzejem Grudzińskim w „Kryminalnych” (2005). Wystąpił w dokumencie Mariana Marzyńskiego „Ja, Gombro” (2003), gdzie wcielał się w postaci z dramatów Gombrowicza.

Na dużym ekranie debiutował główną rolą w filmie „Skazany na bluesa” (2005) Jana Kidawy-Błońskiego. Kiedy reżyser poszukiwał aktora Kot grał właśnie w Warszawie „Hamleta” w wyjazdowym spektaklu Teatru z Legnicy. Tomasz wcielił się w postać Ryszarda Riedla, wokalisty i lidera zespołu Dżem. Przygotowując się do roli mieszkał przez krótki czas w mieszkaniu Riedla w Tychach, przesłuchując płyty z utworami zespołu.

Do jego ulubionych reżyserów należy twórca najlepszych polskich komedii Stanisław Bareja. Kot czasem występuje w Kabarecie Kuzyni.


***************************************************************


Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego

Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego wręczono po raz pierwszy w 1969 roku.
Główna idea założycieli: wyłonienie "młodych aktorów wyróżniających się wybitną indywidualnością". Pierwszym laureatem był Daniel Olbrychski.

Od 1969 do 1995 (z przerwami) Nagrodę przyznawało pismo "Ekran".
Wśród laureatów są takie dzisiejsze sławy jak: Maja Komorowska, Krystyna Janda, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Dorota Segda, Marek Kondrat, Krzysztof Majchrzak, Zbigniew Zamachowski, Rafał Królikowski czy Artur Żmijewski.

Po 10 latach przerwy Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego reaktywuje FUNDACJA KINO (wydawca miesięcznika "KINO"). Członkami Kapituły Nagrody zostali: Jacek Bromski, Jan Englert, Krystyna Janda, Bożena Janicka, Maja Komorowska, Stanisław Różewicz, Witold Sobociński, Piotr Wojciechowski, Jerzy Wójcik, Andrzej Wajda, Zbigniew Zamachowski, Krzysztof Zanussi, a także inicjatorka Nagrody Wiesława Czapińska i Paweł Wachnik, prezes Stowarzyszenia Nowe Kina Polskie.

Kapituła zatwierdza nominacje do Nagrody, a laureata spośród nominowanych wyłania Jury. Obok Nagrody przyznawanej przez Jury - swoją Nagrodę dla najlepszego aktora młodego pokolenia (wybranego również spośród nominowanych) przyzna publiczność. Współorganizatorem tegorocznej edycji konkursu jest MULTIKINO, w którego ogólnopolskiej sieci kin odbędzie się przegląd filmów z udziałem aktorów nominowanych do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego 2005.