2 października rozpoczęły się zajęcia organizowane w ramach Uniwersytetu Patrzenia Teatrem. Jednym z tegorocznych prelegentów krakowskiego cyklu będzie Jacek Głomb, który 24 października opowie o teatrze w lokalnych społecznościach. Więcej o programie wykładów i spotkań opowiada kurator cyklu Jacek Wakar w rozmowie z Małgorzatą Wach.


- Wśród zajęć realizowanych w ramach UPT, znalazł się również cykl spotkań pt. „Teatr w lokalnych społecznościach". Jaką rolę w globalnym świecie, może dzisiaj odegrać lokalny teatr?

- Ktoś niedawno powiedział, że w tej chwili lokalne staje się globalne. W pełni się z tym zgadzam. Uniwersytetu Patrzenia Teatrem narodził się w Domu Utopii – Międzynarodowym Centrum Empatii, miejscu, które stworzyli Małgorzata i Bartosz Szydłowscy, twórcy Teatru Łaźnia Nowa. Droga, jaką pokonali z krakowskiego Kazimierza do Nowej Huty, doskonale pokazuje, że teatr może być czymś więcej niż tylko teatrem.

Teatry, które Małgorzata i Bartosz stworzyli pełnią też rolę społecznotwórczą. Udało im się w swoje działania włączyć i zaangażować okolicznych mieszkańców. Więcej, udało im się tych mieszkańców zainspirować do ich własnych działań artystycznych i społecznych. O swoich doświadczeniach opowiedzą już w najbliższą niedzielę tj. 3 października o godz. 16. 30, podczas spotkania „Jak hartowała się Łaźnia Nowa". W programie uniwersytetu znalazło się też spotkanie z Jackiem Głombem, który uczynił z Teatru Modrzejewskiej w Legnicy jeden z najważniejszych teatrów w Polsce. Jacek opowie o tym, jak jego teatr „poszedł w miasto" i już w tym mieście został. Będą także rozmowy z szefami teatrów z Gniezna, ze Śląska, z Wałbrzycha.

W czasie, kiedy społeczeństwo jest tak dramatycznie podzielone, ci ludzie udowadniają, że teatr może być czynnikiem inkluzywnym, a nie wykluczającym. Jednocześnie przypominają, że teatr powinien się od czasu do czasu zatrzymać, rozejrzeć i skupić na ludziach, którzy wokół niego żyją. Wsłuchać się w ich głosy, zrozumieć ich światopogląd, poznać ich potrzeby i włączyć ich w krwioobieg teatru i szeroko pojętej kultury.

Cała rozmowa z Jackiem Wakarem oraz harmonogram wykładów jest TUTAJ!


(Małgorzata Wach, „Jak patrzeć teatrem?”, http://www.dziennikteatralny.pl/, 06.10.2021)