Redakcja miesięcznika "Teatr" coroczne, prestiżowe nagrody im. Konrada Swinarskiego dla najlepszego reżysera oraz nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza dla najlepszego aktora i najlepszej aktorki przyznaje od wielu lat. Wśród wyróżnionych są: Marcin Czarnik, Danuta Stenka i Jacek Głomb. W Gazecie Wyborczej Wrocław pisze Katarzyna Mikołajewska.

W tym roku wśród nagrodzonych osób znalazł się Marcin Czarnik, doceniony m.in. za rolę w „Lazarusie" w Teatrze Muzycznym Capitol, a nagrodę specjalną otrzymał Jacek Głomb, dyrektor Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy.

Marcin Czarnik i Danuta Stenka z nagrodami dla aktorów

Marcin Czarnik w spektaklu Davida Bowiego i Endy Walsha „Lazarus" wcielił się w postać Newtona, głównego bohatera muzycznego przedstawienia wyreżyserowanego we wrocławskim Teatrze Muzycznym Capitol przez Jana Klatę. W uzasadnieniu tegorocznego werdyktu, jury przyznając Czarnikowi nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza dla najlepszego aktora w sezonie 2020/2021 wymieniło także jego rolę w innym spektaklu w reżyserii Klaty – w „Długu" na podstawie książki Davida Graebera, wystawionym w Teatrze Nowym Proxima w Krakowie.

Aktor zapowiedział, że rolą w „Lazarusie" pożegna się ze sceną teatralną. Nie ukrywał też, że wcielenie się w Newtona i obcowanie z postacią Davida Bowiego, który jest mu szczególnie bliski, było jednym z największych wyzwań, jakie przed nim postawiono. Wśród nominowanych w tej kategorii znaleźli się Grzegorz Małecki, Jan Peszek, Piotr Pilitowski, Zygmunt Józefczak oraz Karol Pocheć.

Nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza dla najlepszej aktorki w sezonie 2020/2021 otrzymała Danuta Stenka za rolę Charlotty w „Sonacie jesiennej" na podstawie scenariusza Ingmara Bergmana w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego w Teatrze Narodowym w Warszawie.

Nagroda Specjalna "Teatru" dla Jacka Głomba

Jury przyznało także Nagrodę Specjalną „Teatru", którą otrzymał Jacek Głomb. „Za długoletnie, konsekwentne i twórcze zarządzanie Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Pod jego ręką legnicka scena stała się miejscem wyjątkowym na teatralnej mapie Polski – takim, w którym ambitny przekaz artystyczny nie rozmija się z wrażliwością lokalnej publiczności, a uniwersalne dramaty ludzkie znajdują kształt bliski doświadczeniu zwykłego człowieka" – czytamy w uzasadnieniu tego wyróżnienia.

Po 27 latach piastowania funkcji w Teatrze Modrzejewskiej Głomb nie został powołany na kolejną kadencję – zarządzono otwarty konkurs.

Po ogłoszonym jesienią konkursie na stanowisko dyrektora legnickiej sceny w teatralnym środowisku rozgorzała dyskusja, w której wiele osób doszukiwało się w tej decyzji zemsty ze strony dolnośląskich władz za udział Głomba w demonstracjach KOD. Otrzymał poparcie nie tylko ze strony Olgi Tokarczuk, Adama Michnika, Jacka Deglera czy Andy Rottenberg, ale również od ponad 3000 osób podpisujących petycję w tej sprawie. Ostatecznie nikt poza dotychczasowym dyrektorem nie zgłosił się do konkursu – obecna kadencja Głomba na stanowisku trwać będzie do 31 sierpnia 2026 roku.

Wśród swoich wyróżnień miesięcznik „Teatr" przyznaje co roku także nagrodę im. Konrada Swinarskiego dla najlepszego reżysera. W sezonie 2020/2021 został tą nagrodą wyróżniony Luk Perceval za spektakl „3SIOSTRY" na podstawie sztuki Antoniego Czechowa z TR Warszawa i Narodowego Starego Teatru w Krakowie. Właśnie to przedstawienie belgijskiego reżysera otworzy w poniedziałek we Wrocławiu 10. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dialog. Spektakl zaprezentowany zostanie dwukrotnie – 11 oraz 12 października – w Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia.

(Katarzyna Mikołajewska, "Przyznano prestiżowe nagrody teatralne. Wśród wyróżnionych Danuta Stenka, Marcin Czarnik i Jacek Głomb", https://wroclaw.wyborcza.pl, 6.10.2021)