Do końca grudnia i w każdy czwartek w godz. 18-20 na legnickim osiedlu Piekary gitarzystka zespołu HuRaban Hanna Włodarczyk czeka na chętnych do udziału w bezpłatnych warsztatach muzycznych. "Betonuta - pokój muzycznych doświadczeń" to oferta dla każdego. Nie trzeba być muzykiem, nie jest wymagane posiadanie instrumentu. Warto spróbować!

- Nie ma żadnych ograniczeń dla chętnych, choć mile widziani będą uczestnicy, którzy na Przystanku Piekary przy Izerskiej pojawią się z własnym instrumentem. Nie jest to jednak warunek udziału w zajęciach, podczas których przy tworzeniu muzyki wykorzystujemy także różne "przeszkadzajki", czyli instrumenty improwizowane wykorzystujące wszystko, co znajdzie się pod ręką - objaśnia Hanna Włodarczyk, która obiecuje także pomoc w konserwacji i drobnych naprawach instrumentów.

W programie "Betonuty" są m.in. ćwiczenia z emisji głosu, elementy jogi oddechu, ćwiczenia relaksacyjne wspierane różnorodnymi motywami muzycznymi, śpiew z elementami improwizacji, zarówno wielogłosowej, jak i rytmicznej. Co ciekawe uczestnicy zajęć będą śpiewać w najróżniejszych, nawet kompletnie sobie nieznanych językach, bo - jak objaśnia prowadząca zajęcia - chodzi o to, by wybrzmiały w językach odpowiadających klimatowi i miejscu pochodzeniu melodii. Uczestnicy warsztatów podejmą też próbę skomponowania własnego utworu muzycznego lub piosenki.

- Przed rokiem w trakcie zajęć powstały dwie piosenki skomponowane i wykonywane grupowo. Co ciekawe, uczestnicy tych zajęć zaprzyjaźnili się ze sobą i zaczęli spotykać się także poza warsztatami. Byli tacy, których warsztaty na Piekarach zachęciły do pierwszej w życiu wizyty w teatrze lub wspólnego wyjścia na koncert - wspomina Hanna Włodarczyk i planuje raz w miesiącu koncerty dla mieszkańców Piekar, na których wystąpią artyści najróżniejszych stylów muzycznych.

Hanna Włodarczyk jest absolwentką Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie gitary klasycznej, gitarzystką w zespołach Nesztojegore, HuRaban oraz Spakuj Kota. Jest także instruktorką gitary oraz zespołów kameralnych w ogniskach muzycznych na Dolnym Śląsku i w Lubuskim oraz w szkołach muzycznych YAMAHA. Aktywnie koncertuje z zespołem HuRaban w Niemczech, Hiszpanii, Austrii, Norwegii i we Włoszech.  Od 2017 roku związana jest z Teatrem Modrzejewskiej w Legnicy.

Przystanek Piekary przed rokiem ulokowano w niewielkim pomieszczeniu po byłym sklepie z armaturą sanitarną przy ul. Izerskiej, tuż obok działającej w latach 2004-2011 teatralnej Sceny na Piekarach. Obiekt oznaczono i ozdobiono widocznym z daleka muralem, który "zmalowali": Aleksandra Kondracka, Agnieszka Sadowska i Damian Kostecki. Koordynatorem teatralnych akcji na Przystanku Piekary jest Katarzyna Odrowska.

Grzegorz Żurawiński