Pamiętacie jeszcze zabawę w "podchody"? Ludzie legnickiego teatru z Przystanku Piekary postanowili ją przypomnieć, połączyć z kulturą i zorganizować na największym blokowisku i sypialni Legnicy. Wszystko w ramach z Międzypokoleniowego Przystanku Improwizacji Teatralnych zaplanowali na sobotę 16 października. Start o 11.00.

Przypomnijmy na początek, że "podchody" to rodzaj prostej gry terenowej, zasadniczo dla dzieci i młodzieży, najczęściej organizowanej na obozach harcerskich. W najmniej złożonej postaci zabawa polega na tym, że jedna grupa ucieka, zostawiając po drodze strzałki lub inne ślady, a także zadania do rozwiązania. Podążając za pozostawionymi wskazówkami druga grupa musi wytropić i złapać uciekających.

Teatr Modrzejewskiej w Legnicy do spółki z Międzypokoleniowym Przystankiem Improwizacji Teatralnych postanowili do zabawy zaangażować aktorki Joannę Gonschorek i Katarzynę Kaźmierczak, a dla uczestników przygotować nie tylko trasę wśród bloków Piekar, ale także niespodzianki w postaci mini przedstawień i innych zadań.

- Pospacerujcie z nami! Zabierzcie rodziny przyjaciół i sąsiadów, bo  będzie wesoło i kulturalnie. A jeśli spodoba Wam się to nasze kulturalne około dwugodzinne podróżowanie, to będziecie mieli okazję zapisać się do naszej Przystankowej Ekipy i wspólnie przeżywać kolejne kulturalne przygody - namawia teatralna koordynatorka Przystanku Piekary Katarzyna Odrowska i objaśnia, że miejscem spotkania uczestników sobotnich "podchodów" będzie plac zabaw za Lidlem przy ul. Śląskiej.

Międzypokoleniowy Przystanek Improwizacji Teatralnych to warsztaty dedykowane wszystkim grupom wiekowym. Celem ich jest sprzyjanie integracji społecznej, niwelowanie barier przestrzennych, ekonomicznych, kompetencyjnych. Warsztaty mają na celu przeciwdziałanie brakowi zaangażowania w życie kulturalno-społeczne miasta sprzyjając współpracy międzypokoleniowej.

Warsztaty realizowane są w ramach uruchomionego przed rokiem Przystanku Piekary. Obiekt w pawilonie przy ul. Izerskiej udostępniła legnickiemu teatrowi Spółdzielnia Mieszkaniowa "Piekary", natomiast finansowanie (82 tys. zł) tego pomysłu pochodzi z ministerialnego programu "Kultura dostępna 2021", którym zarządza Narodowe Centrum Kultury, a także z dotacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego (30 tys. zł), dzięki czemu wszystkie przystankowe zajęcia są bezpłatne dla uczestników.

Grzegorz Żurawiński