43 polskie organizacje i instytucje kultury zgłosiły się do ogłoszonego we wrześniu przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie programu rezydencji artystycznych dla przedstawicielek i przedstawicieli zawodów teatralnych w Białorusi. 2-3 miejsca dla rezydentów/rezydentek zadeklarował m.in. legnicki Teatr Modrzejewskiej.

To spośród zgłoszonych miejsc przyszłe rezydentki i przyszli rezydenci wybierać będą miejsca pobytu. Pierwsze rezydencje rozpoczną się jeszcze w październiku, a potrwają nawet do końca roku.

Jak można wyczytać w komunikacje Instytutu Teatralnego: "Celem programu jest umożliwienie rezydentkom i rezydentom pracy twórczej poprzez realizowanie określonego projektu lub szukanie nowych inspiracji pod opieką artystyczną polskich teatrów oraz instytucji, a także stworzenie warunków do nawiązania stałej współpracy pomiędzy polskimi organizacjami/instytucjami kultury (oraz ich zespołami) i przedstawicielkami/przedstawicielami zawodów teatralnych z Białorusi. W pierwszym etapie programu rezydencyjnego Instytutu Teatralnego zwróciliśmy się do polskich organizacji i instytucji z propozycją dołączenia inicjatywy. Wszystkie podmioty, które zadeklarowały chęć wzięcia udziału w programie otrzymały status „organizacji przyjmujących”".

Nabór rezydentek/rezydentów trwa do 6 października. Zgłaszać mogą się osoby posiadające obywatelstwo białoruskie bądź status rezydenta Białorusi, których sytuacja zawodowa znacznie pogorszyła się w ciągu ostatniego roku w związku z kryzysem politycznym w Białorusi. Koordynatorką programu rezydencji jest Lena Tworkowska z Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

Pełny spis "organizacji przyjmujących" jest TUTAJ!

Grzegorz Żurawiński, źródło: e-teatr.pl