Redakcja miesięcznika Teatr przyznała nagrody dla najlepszego reżysera, najlepszej aktorki i aktora oraz nagrodę specjalną za sezon 2020/2021. Tą ostatnią uhonorowano Jacka Głomba "za długoletnie, konsekwentne i twórcze zarządzanie Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Pod jego ręką legnicka scena stała się miejscem wyjątkowym na teatralnej mapie Polski - takim, w którym ambitny przekaz artystyczny nie rozmija się z wrażliwością lokalnej publiczności, a uniwersalne dramaty ludzkie znajdują kształt bliski doświadczeniu zwykłego człowieka" - uzasadnili jurorzy wyróżnienia.

Jedne z najbardziej prestiżowych nagród w środowisku ludzi polskiego teatru, czyli doroczne nagrody miesięcznika Teatr, przyznało za sezon 2020/2021 jury w składzie: Jacek Cieślak, Katarzyna Flader-Rzeszowska, Jacek Kopciński (przewodniczący, redaktor naczelny Teatru) oraz Jacek Wakar.

Nagrodę im. Konrada Swinarskiego dla najlepszego reżysera w sezonie 2020/2021 otrzymał Luk Perceval za reżyserię spektaklu "3SIOSTRY" na podstawie sztuki Antoniego Czechowa w TR Warszawa i Narodowym Starym Teatrze w Krakowie. Jednym z pięciorga nominowanych do tej nagrody był Łukasz Kos za reżyserię spektaklu "Fanny i Aleksander"  na podstawie scenariusza Ingmara Bergmana w Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy.

Nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza za najlepsze kreacje aktorskie w sezonie 2020/2021 otrzymali: Danuta Stenka za rolę Charlotty w "Sonacie jesiennej" na podstawie scenariusza Ingmara Bergmana w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego w Teatrze Narodowym w Warszawie oraz Marcin Czarnik za dwie role w przedstawieniach Jana Klaty: Newtona w "Lazarusie" Davida Bowiego i Endy Walsha w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu i postać w "Długu" na podstawie książki Davida Graebera w Teatrze Nowym Proxima w Krakowie.

Nagroda im. Konrada Swinarskiego dla najlepszego reżysera sezonu teatralnego jest przyznawana od 1976 roku. Laureatem tej nagrody za sezon 2000/2001 był Jacek Głomb za reżyserię „Ballady o Zakaczawiu” Krzysztofa Kopki, Macieja Kowalewskiego i Jacka Głomba w Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy.

Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza dla najlepszej aktorki i najlepszego aktora sezonu teatralnego jest przyznawana od 1984 roku i stworzona została przy okazji XXIV Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych we Wrocławiu.

Miesięcznik Teatr przyznaje również Nagrody Specjalne. W minionych latach otrzymali je: profesor Anna Kuligowska-Korzeniewska, Adam Orzechowski, Zygmunt Malanowicz, zespołowo twórcy spektaklu "Wieloryb The Globe", Jan Englert, Krystian Lupa, Paweł Mykietyn, Wojciech Kościelniak, Jacek St. Buras, Mikołaj Grabowski, Wojciech Plewiński, Jerzy Juk Kowarski, Jerzy Radziwiłowicz, Andrzej Łapicki, Danuta Szaflarska, Jerzy Jarocki, Gustaw Holoubek.

Pełną treść werdyktu za sezon 2020/2021 znajdziesz TUTAJ! Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się 8 listopada w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

Grzegorz Żurawiński