Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy pokaże w czwartek, 30 września przed budynkiem Urzędu Miejskiego w Lublińcu "Skarb wdowy Schadenfreude". Przedstawienie wyreżyserował nieżyjący już Lech Raczak, legenda polskiego teatru alternatywnego. W Gazecie Wyborczej Częstochowa pisze i anonsuje Beata Strąk.

Lech Raczak (1946-2020) i teatr w Legnicy – lepszej rekomendacji nie trzeba. Współtwórca i wieloletni szef słynnego poznańskiego Teatru Ósmego Dnia, reżyser, dramaturg, teatrolog, dyrektor teatrów przez wiele lat pracował w Legnicy, realizując w miejscowym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej – jednym z najlepszych w Polsce – serię przedstawień. Jednym z nich był właśnie „Skarb wdowy Schadenfreude", od początku zaplanowany do gry w plenerze.

„Fabuła tej teatralnej wyprawy w przeszłość dzieje się tuż po zakończeniu drugiej wojny światowej – można przeczytać w opisie spektaklu na stronie legnickiego teatru (TUTAJ! – Do opustoszałej kamienicy gdzieś na Dolnym Śląsku wprowadzają się nowi lokatorzy – Polacy, którzy zjechali tam z każdego zakątka zniszczonej ojczyzny. Jedno z mieszkań jest jednak na głucho zamknięte i nie można się do niego dostać… Rozpoczyna się zbiorowe śledztwo, którego finał jest wielką niewiadomą".

Przedstawienie wyreżyserował Lech Raczak, scenografię przygotował Piotr Tetlak, kostiumy – Katarzyna Tomczyk, muzykę – Łukasz Matuszyk, a ruch sceniczny – Tomasz Dajewski. Tytułową rolę wdowy Schadenfreude gra Katarzyna Dworak.

Premiera spektaklu, który krytyka nazwała „teatralnym romansem łotrzykowskim", odbyła się w 2016 r. między ponadstuletnimi kamienicami w Legnicy. Przedstawienie było później grane w dolnośląskich miastach i miasteczkach. Jak teraz „Skarb wdowy Schadenfreude" wpisze się w przestrzeń Lublińca, można sprawdzić samemu w czwartek, 30 września o godz. 20. Sceną stanie się plac przed urzędem miejskim (ul. Paderewskiego). Bilety na miejsca siedzące kosztują 5 zł i można je kupić w kasie Miejskiego Domu Kultury przy ul. Plebiscytowej (czynna od godz. 15). Kto będzie stał podczas przedstawienia – nic nie zapłaci.

Wizyta legnickich artystów w Lublińcu odbędzie się w ramach programu „Teatr Polska", który od 2009 r. realizuje Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Celem tego programu jest popularyzowanie sztuki teatralnej i ułatwianie dostępu do najlepszych polskich spektakli mieszkańcom miejscowości, w których nie działa teatr instytucjonalny (więcej: teatrpolska.pl).

(Beata Strąk, "Gratka dla miłośników teatru. W Lublińcu można zobaczyć plenerowy spektakl z Legnicy", https://czestochowa.wyborcza.pl, 29.09.2021)