W czwartek 23 września poznamy laureata legnickiej Czytelni Modrzejewskiej, konkursu do którego w warunkach pandemicznych restrykcji wiosną ubiegłego roku stanęło 36 reżyserów młodego pokolenia spoza teatru repertuarowego. Ostatnim z trojga finalistów, który swój reżyserski pomysł zaprezentuje jurorom i publiczności na legnickiej Scenie Gadzickiego, będzie Grzegorz Grecas.

- Konkurs w założeniu miał być formą pomocy skierowaną głównie do freelancerów, bo to ich pandemiczne ograniczenia dotknęły najbardziej. Nie pytaliśmy o dyplomy, ale czekaliśmy na oryginalne pomysły opisane w reżyserskich eksplikacjach. Tak wybraliśmy finałową trójkę, a zwycięzcę wybierze czworo jurorów. Oprócz mnie będą to Magda Drab, Katarzyna Knychalska i Robert Urbański - objaśniał reguły konkursu szef legnickiego teatru i przewodniczący jury Jacek Głomb.

W zakończonym w kwietniu ub. roku pierwszym etapie konkursu Czytelni Modrzejewskiej do legnickiego teatru nadesłano 36 eksplikacji reżyserskich, z których komisja artystyczna w składzie: Magdalena Drab, Katarzyna Knychalska, Krzysztof Kopka, Robert Urbański i Jacek Głomb zakwalifikowała do półfinału rywalizacji propozycje sześciu twórców. Byli to: Tomasz Cymerman, Grzegorz Grecas, Szymon Komarnicki, Weronika Maria Kuśmider, Agnieszka Nasierowska oraz Michał Szcześniak. Półfinaliści zostali nagrodzeni wyróżnieniem w wysokości 3 tys. zł brutto.

Drugi etap  konkursu polegał na przygotowaniu przez zakwalifikowaną szóstkę eksplikacji jednego z klasycznych tekstów dramatycznych zaproponowanych przez legnicki teatr. Po ich ocenie wybrano trójkę finalistów, którymi zostali Tomasz Cymerman, Agnieszka Nasierowska i Grzegorz Grecas. Dwoje pierwszych w czerwcu br. miało okazję zaprezentować swoje reżyserskie pomysły w formule dramatyzowanych czytań z udziałem aktorów legnickiego teatru. Tomasz Cymerman zaprezentował "Czerwone i czarne" Stendhala w scenicznej adaptacji powieści przygotowanej wspólnie z Sebastianem Krysiakiem. Natomiast "Dobrych ludzi" zrealizowanych na podstawie "Dobrego człowieka z Seczuanu" Bertolta Brechta przedstawiła Agnieszka Nasierowska.

Z powodów zdrowotnych prezentację trzeciego z finalistów konkursu przełożono na 23 września. Tego dnia Grzegorz Grecas wystawi na legnickiej scenie czytanie performatywne sztuki "#antygony” wg Sofoklesa we własnej interpretacji. Będzie to współczesna adaptacja antycznej tragedii uzupełniona o „zaktualizowane” pieśni stworzone metodą verbatimu. W czytaniu udział wezmą: Katarzyna Dworak, Gabriela Fabian, Ewa Galusińska, Zuza Motorniuk, Anita Poddębniak, Małgorzata Urbańska, Paweł Palcat oraz gościnnie Wiktoria  Czubaszek.

"#antygony" dramatyzowane czytanie w adaptacji i reżyserii Grzegorza Grecasa na Scenie Gadzickiego Teatru Modrzejewskiej w Legnicy w czwartek 23 września o godz. 19.00. Bezpłatne wejściówki wydawane są w kasie biletowej teatru. Bezpośrednio po tej ostatniej z finałowych prezentacji poznamy laureata Czytelni Modrzejewskiej, dla którego nagrodą będzie prawo do samodzielnego wyreżyserowania spektaklu na scenie legnickiego teatru.

Grzegorz Żurawiński