W sobotę 11 września na polkowickim Rynku odbyła się premiera spektaklu autorstwa Katarzyny Knychalskiej „Kronika zapomnianego miasta”. Przedstawienie zrealizowane w ramach akcji „Zróbmy teatr!” stworzyli nie tylko legniccy artyści Modrzejewskiej, ale również sami mieszkańcy Polkowic. Tak wydarzenie zapowiadał i zapraszał Wojciech Petera.

Dziś  tj. 11 września 2021 o godzinie 20.00 na polkowickim Rynku odbędzie się premiera plenerowego spektaklu o historii Polkowic pod tytułem ,,Kronika zapomnianego miasta’’. Wstęp wolny.

– Widowisko plenerowe opowie o historii Polkowic w nieszablonowy sposób, a punktem wyjścia do jej opowiedzenia będzie przybycie pierwszej fali polskich przesiedleńców w 1945 roku. To z ich perspektywy poznawać będziemy tajemniczą i nową dla przybyszów przestrzeń, posiadającą jednak swoją historię, której nie wymażą wojny czy narodowe antagonizmy –  mówi Bogusław Godlewski, dyrektor Centrum Kultury w Polkowicach.

Spektakl został przygotowany w ramach projektu „Zróbmy teatr!”, dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. W jego powstanie zaangażowali się twórcy związani z Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej z Legnicy, w tym jego dyrektor i uznany reżyser Jacek Głomb. Na scenie wystąpią też mieszkańcy Polkowic.

Scenariusz: Katarzyna Knychalska. Reżyseria: Jacek Głomb. Scenografia i kostiumy: Małgorzata Bulanda. Ruch sceniczny: Witold Jurewicz. Muzyka: Jacek Hałas. Projekcje i video: Karol Budrewicz.

Podczas wydarzenia obowiązywać będą aktualne obostrzenia sanitarne. Organizator nie gwarantuje miejsc siedzących.

(Wojciech Petera, „Kronika zapomnianego miasta - widowisko plenerowe o historii Polkowic”, https://miedziowefakty.pl/, 11.09.2021)